Madalyonun diğer yüzü çöp

Eşsiz manzarasıyla Antalya’nın pırlanta gerdanlığı olarak bilinen Konyaaltı’da bir de madalyonun öbür yüzü var. Denizin dibi çöplükten geçilmiyor

Madalyonun diğer yüzü çöp
Antalya'nın Konyaaltı sahilinde deniz dibinde şişeden bidona, araba lastiğinden şezlonga kadar akla gelmeyecek çöpler bulunuyor. Konyaaltı sahilinde yerli ve yabancı turistlere dalış yaptıran, dalış eğitimi veren dalış eğitmeni Sunay Yıldız, Antalya'nın sadece Türkiye'nin değil dünyanın sayılı dalış merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Uzun yıllardan bu yana Türkiye'nin değişik noktalarında daldığını anlatan Yıldız, Konyaaltı sahili ve deniz dibindeki kirlilikten yakındı.

DİPTE NE ARARSAN VAR
Sahildeki kirliliğin özellikle son 2 yılda arttığına dikkati çeken Yıldız, Konyaaltı'nın dalış konusunda çok önemli bir güzellik olmasına rağmen deniz dibinin kirli olduğuna dikkat çekti. Deniz dibinde külot lastiğinden şişeye, bidondan kadın pedine kadar her şeyi görmenin mümkün olduğunu anlatan Sunay Yıldız, "Kirliliğe karşı önlem alınmalı, yaptırım uygulamalı. Dünyanın birçok ülkesinden misafirlerimizi dalışa indiriyoruz ve utanıyoruz. Kirlilik sadece dalış için sorun oluşturmuyor, balık ve diğer canlı popülasyonunu da etkiliyor" dedi. Konyaaltı'nda yılda birkaç kez sembolik olarak temizlik töreni düzenlendiğini de sözlerine ekleyen Yıldız, "Bu işin sembolik olmasından öte bizim görevimiz olması gerekir" dedi. Konyaaltı'nda bir zabıta ekibi olması gerektiğini yineleyen Yıldız, bir sigara izmariti atmanın bile ağır bir yaptırımının olması gerektiğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN