CHP’liler Antalya’da gruplara bölündü

Antalya CHP’de il başkanlığı için 5 aday ortaya çıktı. Partililer yine paramparça oldu. Baykal’cılar Ercenk’e, ‘Kılıçdaroğlu grubu’ ise Kumbul’a destek verme kararı aldı

CHP’liler Antalya’da gruplara bölündü
Antalya'da kongre süreci devam eden CHP'de, il başkanlığı yarışı parti içindeki bölünmüşlüğü de gözler önüne seriyor. Aralık ayı sonunda gerçekleşecek il başkanlığı seçimi, adeta iki gruba bölünen CHP'de grupların güç savaşının bir yansıması olacak. İl başkanlığı için iki isim ön plana çıkıyor: Tuncay Ercenk ve Ahmet Kumbul.

PARTİDE GÜÇLER SAVAŞI
Deniz Baykal, Devrim Kök ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in yer aldığı grubun Tuncay Ercenk ismi üzerinde uzlaştığı iddia ediliyor. Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın aralarında olduğu grubun adayının Ahmet Kumbul olduğu ileri sürülüyor.

İKİ İSİM ÖNE ÇIKIYOR
CHP il başkanlığı ve milletvekilliği de yapmış olan Tuncay Ercenk, 2015'te il başkanlığı seçimlerinde Semih Esen'le yarışmıştı. 576 oyun 254'ünü alan Semih Esen başkan seçilirken, Tuncay Ercenk ise 213 delegenin oyunu alarak başkanlığı kaçırmıştı. Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul ise 2015 yılında Ercan Erkan'ın istifasının ardından yapılan olağanüstü kongrede 376 delegenin 201'inin oyunu alarak ilçe başkanı olmuştu.

TOPLAMDA 5 ADAY
Bu iki ismin yanı sıra, Semih Esen'in istifasının ardından il başkanı olan Mustafa Erdem, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer ve ve bir dönem 'Dağdaki Mekaplılara selam olsun' sözleri ile tartışma yaratan Kepez İlçe Başkanı Garip Erdoğan'ın da başkanlık için adaylığını açıklayacakları belirtiliyor. İl Başkanı Erdem'in aday olmayarak Kumbul'u destekleyeceği haberleri de kulislerde konuşuluyor.

KEPEZ'DE AKRABA LİSTESİ
10 Eylül'de başlayan ve 24 Kasım'da sona erecek olan delege seçimleri mahallelerde sürüyor. Devam eden seçimlerde de tartışmalı olaylar yaşanıyor. Son olarak Kepez'de Yeşilyurt Mahallesi'ndeki delege seçimlerinde yaşananlar ise 'olmaz bu kadar' dedirtti. 9 kişilik delege listesinde Çırakman soyadından 4 ismin olması tartışma yarattı. Liste, 'Adalet arayanların adaletsizliği' olarak yorumlandı. Tartışmalar sonrası bu 4 isimden sadece Haydar Çakırman listeye girebildi.

TARTIŞMALARIN EN YOĞUNU KEMER'DE
Tartışmaların en yoğun yaşandığı ilçelerin başında ise Kemer geliyor. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün MHP'den ihraç edildikten sonra CHP'ye geçişi sonrası başlayan tartışmalar delege seçimlerinde yoğunlaştı. Mustafa Gül, 9 Mayıs'ta CHP'ye geçmesinin ardından 17 Mayıs'ta belediye personellerinin yoğunlukta olduğu yaklaşık 180 kişiyi partiye üye yapmıştı. Oy kullanmak için kongre tarihinden en az 6 ay önce üye olma şartı olmasına rağmen, bu isimlerin oy kullanması CHP'yi karıştıran başka bir konu oldu. Konu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na kadar gidince, 103 üyenin oyları geçersiz sayıldı.

BAŞKAN GÜL İSTEDİĞİ ADAYI SEÇTİRECEK
Mustafa Gül'ün, aynı zamanda akrabası olan mevcut ilçe başkanı Erdem Cesur'u desteklediği öğrenilirken, Erdem Cesur'un yönetiminde yer alan isimlerin ise başka bir başkanın etrafında birleşmek istedikleri iddia edildi. Mahallelerdeki delege seçimlerinin ardından, ilçe başkanları belirlenecek. Ardından, il başkanlığı seçimlerine geçilecek. 45 doğal delegenin olduğu CHP'de mahallelerden çıkacak 600 delegenin oyları yeni başkanı seçecek. İl başkanını belirleyecek en kritik ilçe ise 178 delegesi bulunan Muratpaşa olacak.
BİZE ULAŞIN