‘Beton Paşa’

CHP’li Muratpaşa Belediyesi, Antalya’da ‘ödüllü park’ olarak bilinen Bayındır Parkı’ndaki ‘Bocce’ sahasının yerine kreş inşaatı başlattı. Parkın kalbine adeta beton hançer saplandı

‘Beton Paşa’
Antalya'da Büyükşehir Belediyesi'nin Üçgen Mahallesi'ndeki Giritli Parkı'na yapmak istediği otopark için bir bardak suda fırtına kopartan CHP'li Muratpaşa Belediyesi, şehrin ilk ödüllü parkındaki bocce sahasının yerine kreş inşaatı başlattı. Binlerce kişinin spor yapmak için kullandığı parkın kalbine adeta beton hançer saplandı. Muratpaşa Belediyesi'nin bir süre öncede parkın içine başka bir beton tesis de yaptığı ortaya çıktı.

YENİLENECEK SANILDI
SABAH Akdeniz'in bocce sahasının bulunduğu bölümün ışıklandırılmaması sonucu mekan takımı ve madde bağımlılarının uğrak yeri olduğunu gündeme getirdiği park düzeltilecek derken yerine inşaat başlatılması şaşkınlık yarattı. Parkı spor yapmak için kullanan mahalle sakinleri, "Belediye yıllardır bakmadığı bu sahayı yenileyecek diye yıkımı sevinçle karşılanmıştık" dedi.

SPOR TESİSİ YERİNE KREŞ
Herkes 'Bocce' sahasının yenilenmesini beklerken bir anda parkın ortasına hançer gibi saplanan beton kreş binasının dikilmesi tepki çekti. Hayal kırıklığı yaşadıklarını söyleyen mahalle sakinleri, "Burası ödüllü bir parktı. Hangi mantıkla betonlaştırılıyor. Nefes alabildiğimiz tek yer burası" diyerek tepkilerini dile getirdi. Muratpaşa Belediyesi yetkilileri ise, kreşin ihtiyaçtan dolayı yapıldığını söylemekle yetindi. Türkiye'nin ilk bocce sahalarından birisi olan Bayındır Parkı'nda yıllardır şampiyonalar yapılıyordu.

BETONLAŞMA ÜZÜCÜ
Mahalleli inşaatın durdurulması için yardım istediği AK Parti Muratpaşa teşkilatı parka giderek inceleme yaptı. AK Parti Muratpaşa İlçe Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Metehan Coşkunsu, parkların kent insanının nefes aldığı yerler olduğunu belirterek böyle alanlara bina yapılmasını doğru bulmadıklarını söyledi. Coşkunsu, "Burası ödüllü bir park ve mahalle sakinlerimizin nefes alabildiği, spor yaparak stres attığı bir alanda hizmet kalitesinin daha da iyileştirilmesi gerekirken, yeşili katlederek betonlaşmaya gidilmesi üzücü bir durumdur. Kreş veya etüd merkezi olarak yapılacağı iddia edilen yapının ne amaçla yapıldığını kimse bilmemektedir" dedi.

ÇEVRE ÖDÜLÜ VERİLMİŞTİ
Dönemin Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen tarafından uygulanan Antalya'nın ilk kentsel dönüşüm yapılan bölgesinde kurulan 'Bayındır-Soğuksu Projesi', Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce 2005 yılında 9'uncusu düzenlenen 'Çevre Hizmet Ödülleri'nde ödüle layık görmüştü. Bu nedenle parkın adı 'Ödüllü Park'a çıkmıştı.

MAHALLELİYE SORULSUN
başkanlar değişse de 18 yıldır Muratpaşa'da 'ben yaptım oldu' zihniyetinin değişmediğini belirten AK Parti Muratpaşa İlçe Başkan Yardımcısı Coşkunsu, "Halkı birebir ilgilendiren, ödül almış bir parkın dokusunu değiştirirken vatandaşa danışılmalıydı. Sosyal tesislere karşı değiliz ancak hizmetin vatandaşın iradesine sunulma hakkı olduğunu savunuyoruz. Belediyeye ait daha müsait yerlerin olduğunu biliyoruz. Bu gibi tesislerin park alanı dışındaki alanlara yapılmasının daha uygun olduğunu belirtmek isteriz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN