Başkan böbreksiz kaldı

Başkan böbreksiz kaldı

Türkiye’nin ilk böbrek nakilli hastası olan Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan’ın vücudu 36 yıl sonra böbreği attı. Şahan’ın tek umudu böbrek bağışı

Antalya'da kurduğu Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği ile binlerce hastaya umut olan Türkiye'nin ilk organ nakilli hastası Mehmet Şahan, böbreksiz kaldı. 36 yıl önce dayısının böbreği nakledilen Şahan'ın vücudu böbreği atınca tekrar organ nakli sırasına girdi. Dernek başkanının tek umudu yapılacak yeni böbrek bağışına kaldı.

DAYISI BAĞIŞLAMIŞTI
Dayısı Ahmet Saygılı'nın bağışladığı ve 14 Kasım 1979 yılında Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'nun yaptığı nakilli böbrek ile 36 yıldır yaşamını sağlıklı şekilde sürdüren Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan'ın mutluluğu son buldu. Dayısının yüzde 38 uyumlu böbreğiyle birkaç ay yaşar denilen Şahan'ın vücudu böbreği yıllar sonra atınca tekrar başa dönüldü. Böbreksiz kalan ve haftanın 3 günü diyalize giren Başkan Şahan'ın tek umudu yeni bir böbrek bağışı veya kadavradan uyumlu böbrek bulunmasında.

HAYATI RİSKE GİRDİ
Kendisine böbrek bulunmasa hayatının riske girdiğini belirten Mehmet Şahan, Akdeniz Üniversitesi Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'nde yeniden nakil için başvurduğunu söyledi. Türkiye'de organ bağışının artması için gitmedik yer bırakmayan Şahan bu kez kendisi için böbrek bağışı çağrısında bulundu. Uyumlu böbrek çıkması için dua ettiğini ve yardım beklediğini belirten Şahan, "Her zaman söylediğim gibi organ bağışı hayat bağışı demektir. Umarım hayatım yeniden bana bağışlanır" dedi. 1994 yılında Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneğini kuran Şahan, 2003 yılında emekli olduktan sonra bütün mesaisini derneğe ve organ nakilli hastalara harcamaya başlamıştı.
BİZE ULAŞIN