Baba ve oğulların zirve aşkı

Baba ve oğulların zirve aşkı

Dağcılık sporunun önde gelen isimlerinden Yılmaz Sevgül, zirve aşkını oğulları Yiğit (11) ve Yağız’a (5) da aşıladı. 5 zirveye çıkan Yiğit, gözünü Everest’e dikti

Türkiye'nin en iyi dağcılarından Yılmaz Sevgül, Akdeniz Üniversitesi'nde yetiştirdiği yüzlerce dağcı genç arasına kendi çocuklarını da ekledi. Sevgül, 11 yaşındaki oğlu Yiğit ve 5 yaşındaki Yağız ile birlikte yüzlerce tırmanış yaptı. Babalarının yolunda ilerleyen küçük Sevgüllerin hedefi Everest'e birlikte çıkabilmek.

AKUT KURUCULARINDAN
Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT) kurucuları arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Doğa Sporları Bölümü Öğretim Görevlisi Yılmaz Sevgül, Everest, Khan-Tengri ve Mustagata dahil 7 bin metreden yüksek zirvelere tırmanarak adından söz ettiren bir isim. Sevgül, uzun-kısa geleneksel kaya tırmanışı için 140'ın üzerinde de rota açarak Türkiye'de dağcılık sporunun gelişmesine katkı sağladı.

EMEKLERKEN DAĞA ÇIKTI
Sevgül'ün 11 yaşındaki oğlu Yağız ile 5 yaşındaki oğlu Yiğit de bebekken zirve havası soludu. 2 yaşından beri babasıyla birlikte dağların yolunu tutan Yiğit Sevgül, adeta emeklerken dağlara çıkmaya başladı. Dağ yürüyüşlerinin ardından 4 yaşından itibaren dağ tırmanışlarına da başlayan Yiğit, bugüne kadar 5 zirve gördü. Bu zirveler arasında Erzurum'da donmuş buz şelalesi de yer alıyor.

HEDEF EVEREST
Yiğit'in en büyük hedefi ise babası gibi Everest'e çıkarak Türk bayrağını zirvede dalgalandırmak. Ağabeyinin yolundan giden Yağız da yazkış demeden zor şartlardaki dağ yürüyüşlerine katılıyor. İki kardeşin Tahtalı Dağı'nın doğu yakasında Türk bayrağı diktikleri kendi zirveleri de var. İki kardeş dağcılığın yanı sıra kano, canyoning, kayak, rüzgar sörfü ve dağ bisikleti gibi sporlarla da ilgileniyor. Baba ve oğullarının en büyük arzusu birlikte Evrest'e çıkmak.

SANAL YERİNE GERÇEK MACERA
Yılmaz Sevgül, doğa sporlarının ebeveyn- çocuk ilişkisi için önemine dikkat çekti. "Çocuklara sanal macera yerine, gerçek macera yaşatmalıyız" diyen Sevgül, doğanın kişilik gelişimi için çok iyi bir araç olduğunu, çocukların özgüvenli, daha mücadeleci ve yaratıcı olmasına katkı sağladığını vurguladı. Yılmaz Sevgül, "Çocuk gözünü nerede açarsa onu talep ediyor. AVM'ye götürürseniz orayı, doğaya götürürseniz orayı istiyor. İnisiyatiflerini gerçek dünyada kullanabilen insan olmaları için doğada yetişmeleri gerekiyor" dedi.

OTORİTEYİ TANIYORLAR
Çocukların doğada ateş yakma, çadır kurma, yemek pişirme gibi tüm işlemleri öğrendiğini ve 'her koşulda yaşayabilirim' özgüvenini kazandıklarını ifade eden Yılmaz Sevgül, "Doğada bilinmeyenden korkmamayı öğreniyor. Otoriteyi tanımayı da orada öğreniyorlar. Siz ona bir şeyler öğretiyorsanız, sizden bir şey öğrendiği için güven ilişkisi gelişiyor. Mesela uçurumun kenarından geçerken iplerle birbirimize bağlanıyoruz. 'Biz kayıp gidersek bizi tutar' düşüncesi oluşuyor. Bu ip, bir güven ilişkisi yaratıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN