Şifa kaynağı andız pekmezi

Şifa kaynağı andız pekmezi

Antalya’nın Akseki ilçesinde 2 bin rakımlı dağlardan toplanan andız kozalakları, işlemlerden geçirildikten sonra 15 saat kaynatılıp pekmeze dönüştürülüyor

  • Akdeniz
  • Cumartesi 08.10.2017
Antalya'nın Akseki ilçesinde bin 500-2 bin rakımlı dağlardan toplanan andız kozalakları, özellikle civar mahallelerde yaşayanların geçim kapısı oluyor. Pekmez yapımı için yaz aylarında olgunlaşmadan toplanan kozalaklar, kadınlar tarafından imece usulüyle kırılıyor. Günlerce süren çalışma sonunda hazırlanan andız pekmezinin kilosu 15 liradan satılıyor. Kuyucak Mahallesi'nde pekmez yaparak aile bütçesine katkı sağlayan kadınlardan Fatma Duran, dağlarda ağaçlara tırmanarak topladıkları andız kozalaklarını, çuvallarla sırtlarında taşıdıklarını söyledi. Günde 1 ya da 2 çuval andız kozalağı toplayabildiğini anlatan Duran, kozalakları kırıp 2 gün suda beklettiklerini belirtti. Duran, "Şırasını süzdükten sonra akşamdan hazırlayıp tavalara bırakıyoruz. Erken saatlerde kalkıp ateşe koyuyoruz. 15 saat kaynıyor. Bu çok zahmetli bir iş" dedi.

5 KİLODAN 1 KİLO PEKMEZ
Uzun yıllardır pekmez üreten Halil Erdoğan da bu işin çok zahmetli olduğunu, 4-5 kişinin yardımıyla yapılabildiğini dile getirdi. Yaklaşık 5 kilogram andız kozalağından 1 kilogram pekmez çıkarabildiklerini kaydeden Erdoğan, yılda yaklaşık 2 ton pekmez ürettiklerini bildirdi. Andız pekmezinin, basur, kansızlık, mide, akciğer, karaciğer, romatizma, şeker hastalığı, idrar yolları iltihabı, astım gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN