İki tekerle tanıtım

53’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarın Alanya-Kemer etabı ile başlayacak. ‘World Tour’ kapsamına alınan turu televizyondan 2 milyar kişi izleyecek

İki tekerle tanıtım
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından bu yıl ilk kez bisiklet sporunun en üst düzey kategorisi olan 'World Tour' (PRO) kapsamına alınan 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için dünyanın gözü Antalya'da olacak. 10 Ekim Salı günü Alanya- Kemer etabı ile başlayacak tur televizyondan canlı yayınlanacak. 700 milyon konutta 2 milyar kişinin izlemesi beklenen tur sayesinde Türkiye de tanıtılmış olacak.

700 MİLYON EVE GİRECEK
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, geçen sene Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda televizyon yayınlarının 485 milyon konuta ulaştığını söyledi. Küçükbakırcı, "Bunu ikiyle çarparsak 1 milyar civarında insana ulaşmışız. Bu yılki turda beklentimiz 700 milyon eve girmek. Bu da 2 milyar insana ulaşmak demektir" dedi.

11 ÜLKE 13 TAKIM
Uluslararası yarış takviminin 'tek kıtalararası bisiklet yarışı' olan turda, son dönemde olduğu gibi bu sene de dünyaca ünlü sporcu ve takımlar mücadele edecek. Bin 24 kilometrelik parkurda koşulacak olan 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na 11 ülkeden 13 takım katılacak. Tur boyunca sporcular, 6 etapta zorlu bir mücadele verecek.

İSTANBUL'DA BİTECEK
Bisikletçiler, Alanya'da 10 Ekim'de başlayacak ilk etabı Kemer'de tamamlayacak. Turun ikinci etabı 11 Ekim'de THY Kumluca-Fethiye adıyla gerçekleştirilecek. Spor Toto Fethiye-Marmaris ile 3. etabı 12 Ekim'de geçecek bisikletçiler, 13 Ekim'de THY Marmaris-Selçuk 4. etap yarışında mücadele verecek. Vestel Selçuk-İzmir etabıyla yarışın büyük bölümünü 14 Ekim'de tamamlayacak sporcular, daha sonra uçakla İstanbul'a gelerek son yarışa hazırlanacak. Tur'un son etabı, İstanbul'da 15 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Kurtköy'deki Formula 1 Pisti'nden mücadeleye başlayacak bisikletçiler, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçerek yarışı Sultanahmet Meydanı'nda tamamlayacak.

GEÇİŞ SAATLERİ
Alanya'dan startı verilecek olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 14.30- 14.40 arasında Serik'e ulaşacak. EXPO ve Havalimanı Kavşağı'ndan 15.30'da geçecek olan sporcular, buradan Gazi Bulvarı'nı takiben Migros Kavşağı'na 15.50 civarında ulaşacak. Konyaaltı Sahili'nden saat 16.00'da Tünektepe ışıklı kavşağına varması tahmin edilen tur, Beldibi ve Göynük'ten geçerek 16.30-16.50 civarında Kemer'e ulaşıp etabı tamamlayacak.
BİZE ULAŞIN