Özkan’ı yıkan olay

Prof. Özkan, meslek hayatında kendisini en yaralayan durumu, “Nakilli eski hastamız, kendi yakını ölünce organlarının bağışlanmasına izin vermedi” sözleriyle anlattı

Özkan’ı yıkan olay
Başarılı yüz ve kol nakilleri gibi Türkiye gündemine oturan önemli başarılara imza atan Prof. Dr. Ömer Özkan, Kepez Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Kariyer Günleri' etkinliğine katıldı. Etkinlikte Kepez'de yer alan fen ve Anadolu liselerinden fen ve matematik alanında eğitim alan başarılı öğrenciler katıldı.

NAKİLDE İLK SIRADA
Öğretim üyesi olduğu Akdeniz Üniversitesi'nin organ naklinde Türkiye'nin en önde gelen kurumlarından olduğunu vurgulayan Özkan, "Yılda yaklaşık 300 böbrek, 60 karaciğer nakli yapılıyor. Toplam nakillerde Antalya ilk sırada yer alıyor" dedi. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Özkan, organ naklinin önündeki en büyük engelin organ bağışı konusundaki bilinç eksikliği olduğunu vurguladı.

YÜZDE 15 KADAVRADAN
Özkan, "Dünyada kadavradan nakillerin oranı çok daha yüksek. Bizde ne yazık ki nakillerin sadece yüzde 15'ini beyin ölümü gerçekleşince yapıla kadavradan nakiller oluşturuyor" dedi. Organ nakli ihtimali için, beyin ölümü gerçekleşse de yaşamsal fonksiyonları çalıştırmaya devam ettiklerini ifade eden Özkan, "Beyin ölümü olduktan sonra geri dönüş yok. Ama organ nakli için kalp çalıştırılıyor. Bu çok pahalı bir işlem. Ancak hasta yakınları bu süre içerisinde nakil için izin vermeyince tüm bu çaba, tüm bu masraflar boşa gidiyor" diye konuştu.

YAKININA VERDİRMEDİ
Geleceğin doktorlarına seslenen Özkan, meslek hayatından kendisini en yaralayan durumlardan birini şöyle anlattı: "4 yıl önce kendisi de organ nakliyle hayata tutunan bir eski hastamız, kendi yakını ölünce organlarının bağışlanmasına izin vermedi. Ne yazık ki insanlar kendileri için istediklerini, aynı şekilde başkaları için istemeyebiliyor. İnsanların organ nakli bekleyen hastaları da düşünmeliler." Etkinliğin sonunda Kepez Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Erdal Çelik, Özkan'a plaket takdim etti.
BİZE ULAŞIN