İstifa söylentisi istifa getirdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, istifa edeceği dedikodusunu çıkarttığı ileri sürülen EKDAĞ Başkanı Murtaza Tamyürek istifa etti

İstifa söylentisi istifa getirdi
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifa ettirileceği yolundaki dedikodunun kaynağı ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EKDAĞ A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Murtaza Tamyürek'in "Türel'i istifasını istemek için Ankara'ya çağırdılar" söylentisini yaydığı gerekçesi ile istifası istendi.

TÜREL TALİMAT VERMİŞ
TBMM'de yeni çıkarılacak yerel yönetimlerle ilgili kanun tasarısı konusunda görüşünün alınması için İçişleri Bakanlığı tarafından Ankara'ya çağrılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in istifa ettirileceği yolundaki dedikoduyu yayan kişinin Tamyürek olduğu, iki ayrı bürokrattan teyit ettirildi. Başkan Türel'in yaptırdığı bu araştırma sonunda alınan teyit üzerine, "Madem istifa etmem için Ankara'ya çağrıldığımı söylemiş, o zaman kendisi istifasını versin" talimatını verdiği öğrenildi.

AYRILIĞI DOĞRULADI
Başkan Menderes Türel'in bu talimatıyla Tamyürek görevden alınmadan bu gelişme üzerine kendisi istifa etti. Ancak Tamyürek, "Görevden ayrıldım ama emekliliğim dolduğu için emekliliğimi istedim" açıklaması yaptı. Tamyürek'in yerine EKDAĞ A.Ş'ye genel müdür yardımcılarından biri geçici süreyle vekaleten atandı. Başkan Menderes Türel, kendisinin de istifasının istendiği yönündeki iddialar üzerine önceki gün gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinden istifa etmesini 'ima' etmesinin yeterli olduğunu söyledi. Türel, istifasının istendiği yönündeki iddialarla ilgili açıklamasında, "Tesadüf işte. İstifaları istenen belediye başkanlarının Ankara'da görüşmelere çağrıldığı günlerden bir gün ben de çağrıldım ama tamamen alakasız bir konuyla ilgili. Yerel yönetimler yasasıyla ilgili bir hazırlık var Meclis'te. Benden de görüş almak istediler" dedi. (DHA)

FARKLI YORUMLANDI
Ankara'ya sırf yasa çalışması için gittiğinin altını çizen Başkan Türel, "Tabii bu gidişim o debdebeli döneme geldiği için çok farklı yorumlandı. Bırakın istifa etmemin istenmesini filan, Sayın Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan imasını yapsa dahi bir saniye düşünmem ve istifa ederim. Çünkü beni halkın hizmeti için halkın tercihine sunan Sayın Cumhurbaşkanımdır. Dolayısıyla geri de almak istemesi gayet doğaldır" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN