Vali’den yeni hedef

Turizm sezonu öncesi 10 milyon turist hedefini açıklayan ve haklı çıkan Vali Karaloğlu, 2018 sezonu öncesinde de iddialı konuştu: “Tüm zamanların rekorunu kıracağız”

Vali’den yeni hedef
TURİST sayısında turizm sezonu öncesi 10 milyon turist hedefini açıklayan ve haklı çıkan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2018 sezonu öncesinde de iddialı konuştu. Vali Karaloğlu, 2018'de turist sayısında tüm zamanların rekorunun kırılacağı iddiasını paylaştı. Rusya ve Ukrayna'da artışın süreceğini ifade eden Karaloğlu, "Başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinden de geri dönüş hızlanacak" dedi.

12.5 MİLYON HEDEFİ
Karaloğlu, 10 milyon turist beklentisini açıkladığında turizmcilerin buna mesafeli yaklaştığına değinerek, "Ben hedefi krizin göbeğinde söyledim. Birçok turizmci '8 milyon turisti bile geçemeyiz' diye düşünüyordu" hatırlatmasında bulundu. "Şimdi de sezon öncesi 2018'de tüm zamanların rekorunun kırılacağını söylüyorum. Turist sayısının 12.5 milyona ulaşmasını bekliyorum" şeklinde konuştu.

ŞİMDİDEN 10 MİLYONA DAYANDI
Vali Karaloğlu 10 milyon hedefini ilk olarak SABAH Akdeniz'le Mayıs ayında paylaşmış ve bu tahmin turizmciler tarafından 'fazla iyimser' bulunmuştu. Aradan geçen süre Karaloğlu'nu haklı çıkarttı. Kasım ayına girildiğinde sadece Antalya Havalimanı'nda yabancı turist sayısı 9.5 milyona ulaşırken, Gazipaşa Havalimanı ile birlikte turist sayısı 10 milyona yaklaştı.

ÜÇ PAZAR TÜM YILA BEDEL
Ekim ayı sonu itibarıyla Antalya'ya gelen turist sayısının ülkelere dağılımı da belli oldu. İlk sırada geçen yılın küskünleri Ruslar yer aldı. Rus turist sayısı 3.6 milyon ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Alman turist sayısı yüzde 16 düşerek 1.6 milyona geriledi. Ukrayna da yüzde 25 artışla 710 bine ulaştı ve en büyük üçüncü pazar oldu. Sadece bu üç ülkeden gelen turist sayısı, geçen yılın tümüne eşit oldu.
BİZE ULAŞIN