Fayton gitti trajedi sürüyor

Atını cadde ortasında ölüme terk ettikten sonra intihar eden faytoncu Atilla Çılğı, ardında biri engelli iki çocuk bıraktı. Çocukların bakımını, eşi faytonculuk yapan halaları üstlendi

Fayton gitti trajedi sürüyor
Türkiye uzun süre Ağustos ayı başında Antalya'da faytona koşulurken ölen atı konuştu. Faytonların kaldırılması yönünde kampanyalara da neden olan ölümün ardından faytoncu Atilla Çılğı'ya tepkiler büyüdü. Birkaç kez konuyla ilgili 'şiddete' varan eylemlerin de odağında olan Çılğı çalışmayı bıraktı. Eşi 10 yıl önce hayatını kaybettiği için kendisinin yalnız büyütmek zorunda kaldığı biri zihinsel engelli, iki çocuğu olan ve bir gözü de görmeyen Çılğı, yaşadıklarının ardından derin bir depresyona girdi.

DEVLET DESTEĞİ
Eylül ayı sonunda evinde kendini asarak hayatına son veren Çılğı, ardında iki çocuğunu bıraktı. Yüzde 90 engelli raporu bulunan Sabriye (17) ve Murat (14) bugün halaları Fatma Eliballı tarafından bakılıyor. Fatma Eliballı, yeğenlerinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 'evde bakım' hizmetinden de yararlanan aile için Murat'ın eğitimine devam etmesi halinde eğitim yardımı da bağlanacak.

ÖĞRETMEN OLACAK
Eşi Mesut Eliballı'nın da faytoncu olduğunu anlatan Fatma Eliballı, "Biz faytondan kazanılan parayla çocuklarımızı büyüttük. Oğlumuz bugün Akdeniz Üniversitesi'nde matematik öğretmenliği bölümünde okuyor. Faytoncuları hedef gösterdiler. Ancak faytonculuk, özellikle Zeytinköy bölgesi için önemli bir geçim kaynağı. Madde kullanımı ve hırsızlık gibi suçların yoğun olduğu bir bölgede, faytonculuk aksine özendirilmeli" ifadelerini kullandı. eleştiriler AĞIR GELDİ Babasını asılı halde bulan Murat Çılğı yaşadığı şoku üzerinden atamadı. Babasının yargısız infaz edildiğini anlatan Murat, "Babam atımızı çok severdi. Onu kömürüm diye severdi. Bizi ihmal etse de onu etmezdi. Atın ölümü sonrası en çok o üzüldü. Ama herkes onu 'hayvan katili' diye suçladı. Bu ona çok ağır geldi. Geceleri evde ağlıyordu" diye konuştu.

KARDEŞİM İÇİN GÜÇLÜ OLACAĞIM
Kardeşi Sabriye'ye destek olmak için güçlü durmaya çalıştığını anlatan Murat Çılğı, "Bir atın ölümüne ağlayanlar, babamın ölümüne, bizim durumumuza üzülmedi. Okulu bırakmıştım. Şimdi yeniden okula geri döneceğim. Okuyup meslek sahibi olacağım. Kardeşim için güçlü olacağım. Ayakta duracağım" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN