Antalya ‘raylı’ dedi

Antalya’da Varsak-Devlet Hastanesi arasında yapılacak olan 23 kilometrelik 3’üncü etap raylı sistem için referandum yapıldı. Sandıktan yüzde 97.63 oranında ‘evet’ çıktı

Antalya ‘raylı’ dedi
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 3. Etap Raylı Sistem Projesi ile ilgili yaptığı referanduma katılan 13 bin 287 vatandaşın yüzde 97.63'ü projeye 'evet' dedi.

GENEL SEÇİM HAVASI
Daha önce Raylı Sistem 2'nci Etabı, Şarampol Projesi, Ulaşım Master Planı, Çallı Üst Geçit Projesi, Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi, Üçgen Katlı Otopark Projesi'nin kaderini kendi belirleyen Antalyalılar, 3. Etap Raylı Sistem Projesi için bir kez daha sandık başına gitti. Projenin uygulanacağı 23 mahallede yaşayanların ve esnafın oy kullandığı referandum, seçim kurullarından alınan seçmen listeleri üzerinden yapıldı. Gizli oy yönteminde yapılan referandumda, vatandaşlar kabinlerde 'Evet' ya da 'Hayır' yazılı pusuladan birini tercih etti.

YÜZDE 97.63 'EVET' ÇIKTI
Bugüne kadar yapılan referandumlar içinde vatandaş katılımının en yüksek gerçekleştiği referandum oldu. Sandıkların kapanmasının ardından sandık kurulunun açık olarak yaptığı sayım sonucunda 13 bin 15 kişi 'evet projenin yapılmasını istiyorum' derken, 249 kişi de 'hayır' tercihini kullandı. 23 oy da geçersiz sayıldı. Oy kullananlardan evet diyenlerin oranı 97.63, hayır diyenlerin oranı ise yüzde 2.19 olarak gerçekleşti. Başkan Menderes Türel de referandum süresince mahalle mahalle okullara konulan sandıkları ziyaret edip referanduma katılan vatandaşlara teşekkür etti. Başkan Menderes Türel, Antalya'nın bir kez daha tüm dünyaya demokrasi dersi verdiğini belirterek, "Belediyemizin katılımcı yönetim ve demokratik yönetim anlayışında bu gibi kritik hususlarda son sözün halka bırakılması anlayışı demokrasimiz adına bir kazançtır. Yani biz seçildik bildiğimizi yaparız anlayışı yok. Katılımcı, şeffaf yönetimin, demokrasinin gereğini bu referandumlarla halkımızın kanaatini alarak yapıyoruz" dedi.OCAK'TA BAŞLAYACAK
Antalyalıların yüzde 97.63 ile projenin yapılmasını istediğini belirten Türel, "Halkımız ne derse o. Destek onlardan gayret bizden. Bizim yol haritamızı milletimiz belirliyor. Antalyalılar, güçlü bir evet ile destek vererek projeyi yapmamızı istedi. Biz de durmak yol yola devam diyoruz. Yılbaşında 700 milyon lira ile bu dev projeye kazmayı vuruyoruz. Hedefimiz 1 yıl içinde tamamlamak" dedi.

3'ÜNCÜ ETABIN GÜZARGAHI BELLİ
Varsak'tan başlayarak Otogar, Üniversite, Adliye ve Meltem Mahallesi, Devlet Hastanesi istikametinden Müze bölgesine uzanacak üçüncü etap raylı sistem yaklaşık 23 km uzunluğunda olacak. Ayrıca mevcut nostaljik tramvay sistemi de tümüyle yenilenerek bu yeni hatta bağlanacak. Böylece Antalya'nın en önemli noktalarına, örneğin havaalanına, otogara, üniversiteye, adliyeye, hastaneye, Kalekapısı'na doğrudan raylı sistemle ulaşılabilecek.HALKA SORULMASI ÖNEMLİ
Antalya'da tramvay 3. hattı için yapılan referandumda bir kez daha demokrasi şöleni yaşanması tarihe geçti. Attıkları oyla projenin harcına katkı koymaktan mutluluk duyan Antalyalılar, "Projelerin halka sorulması bir erdemdir" dedi. Antalyalıların referandum ve proje ile ilgili görüşleri şöyle:

Özgür Karakoyun: "Herkes memnun kalacak. Bu yatırımı zaten bekliyorduk. Proje çalışmalarını kısa zamanda tamamlayan ve projeyi bize soran Menderes Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Antalya'da devamlı başımızda olsun istiyoruz. Ben inanıyorum ki raylı sistem projesinden halk çok memnun kalacak."

Ferhat Apak: "Fevzi Çakmak Mahallesi'nde oturuyorum. Raylı sistemin Kepez'e iyi geleceğini düşünüyorum. Projeyle ilgili fikrimizin alınması çok güzel ve örnek bir uygulama. Ulaşım açısından bizlere çok büyük kolaylık sağlayacak. Projenin gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz."

Engin Vural: "Bir yıldır Antalya'dayım. Böyle önemli bir hizmetin referandumla halka sorulmasına hayret ettim. Raylı sistemin gelmesi bölge için, emlak fiyatlarından ulaşımdaki rahatlığa, konfora, ekonomiye büyük bir artı sağlayacaktır. Bu projenin halka sorulması bir erdemdir. Halka hizmet her zaman Hakk'a hizmettir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum."
BİZE ULAŞIN