Hastaneye CHP engeli

Sağlık Bakanlığı, Burdur’a 300 yataklı devlet hastanesi yaptırmak istedi. Ancak CHP’li Burdur Belediyesi, önce arsa takası protokolünü iptal etti, ardından yeni arsaya imar izni vermedi

Hastaneye CHP engeli
Sağlık Bakanlığı'nın Burdur'da yaptırmak istediği 300 yatak kapasiteli akıllı devlet hastanesinin yapımı CHP'li Burdur Belediyesi'ne takıldı. Belediye Meclisi'nde gündeme gelen hastane yapılacak arsanın imar planı değişikliğine CHP'li üyeler ret oyu verdi. AK Parti Burdur Milletvekili ve TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, CHP'lilerin tutumuna tepki gösterdi.

HEP AYNI TAVIR VAR
Milletvekili Petek, Burdur'a hastane yapımı için devletin elinden geleni yaptığını ancak her defasında Burdur Belediyesi'nin CHP'li meclis üyelerine takıldığını söyledi. Burdur Valiliği ile Burdur Belediyesi arasında 2016 yılında protokol yapılarak arsa takası için imzaların atıldığını belirten Petek, "Tam hastane inşaatına başlayacağı zaman Belediye Başkanlığı imzaladığı protokole uymayarak Tefenni yolu üzerindeki arsa tahsisinden vazgeçti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'na hastane yapımı için Atatürk Mahallesi'nde ormanlık alan içindeki Milli Savunma Bakanlığı'na ait 86 dönümlük yeni arsa bulundu. Sağlık Bakanlığı buranın hastaneye uygun olduğu kanaatine vardı ve proje çalışmaları, zemin etütleri de dahil olmak üzere her türlü hazırlığı yaptı. İki bakanlık anlaştı ancak meclis bu işi olur vermedi" dedi.

HİZMET GECİKTİRİLİYOR
Burdur Belediye Meclisi'nin CHP'li üyelerin oylarıyla hastane yapılması planlanan arsanın plan tadilatına olumsuz karar vermesini üzüntüyle karşıladığını ifade eden Petek, "CHP'li Belediye bu yatırımın önünü açacağı ve destek olacağı yerde maalesef engellemeye çalışmaktadır" diye konuştu. Petek, kararın hizmeti geciktirme çalışması olarak değerlendirdiğini kaydetti.

KÖSTEK OLMAYIN YETER
Burdurlular için yapılacak yatırıma herkesin destek olması çağırısında bulunan Milletvekili Reşat Petek, "CHP'li Başkan ve üyeler de klasik CHP zihniyetindeler. Madem destek olmuyorlar bari köstek olmasınlar. Gelişen ve değişen şartlarda yeni hastane arsası şehrin dışında değil. Burdur merkezle birlikte hizmet sunacağı ilçe ve köylerimiz dikkate alındığında en elverişli yerdedir. Trafikte kaybedilen canlar unutulmasın. Halkımız müsterih olsun. 300 yataklı modern hastane halkımızın hizmetine sunulacaktır" dedi.

SON TEKNOLOJİ KULLANILACAK
Burdur'a yapılacak yeni hastane, Sağlık Bakanlığı'nın en son standartlarına göre 300 yataklı ve akıllı olacak. 960 personelin görev yapacağı hastanede odaların yüzde 80'i tek kişilik, yüzde 20'si ise 2 kişilik olacak. İçinde banyosu, tuvaleti, televizyonu, buzdolabı bulunacak odalarda refakatçiye de konfor sunulacak. Teknolojinin en son imkanlarıyla donatılacak olan yeni hastanenin yanında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Diyaliz Merkezi de inşa edilecek. Deprem izolatörleri ile sarsıntı anında bile ameliyatlara devam edilebilecek. Hastanede 750 araçlık açık otoparkta yer alacak.
BİZE ULAŞIN