Organ bağışında çok gerideyiz

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Türkiye’de gerçekleştirilen organ bağışlarının sadece yüzde 30’unun kadavradan olduğunu açıkladı. Hülür bu oranın Avrupa’da yüzde 80 olduğunu belirtti

Organ bağışında çok gerideyiz
ANTALYA İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, kentte yılda bin 500 organ nakli gerçekleştirildiğini, bu nakillerden sadece 200'ünün kadavradan bağış yoluyla yapıldığını belirtti. Hülür, Türkiye'de organ naklinin yüzde 30'unun kadavradan, yüzde 70'inin canlı vericiden yapıldığını kaydetti.

25 BİN HASTA BEKLİYOR
Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Türkiye'de organ bağışına yeterince ilgi olmadığını, duyarlılık oluşmadığını belirtti. Organ ihtiyacının Sağlık Bakanlığı'nın kurduğu organ bilgi sisteminden takip edildiğini söyleyen Hülür, "Şu anda Türkiye'de 20 bine yakın sadece böbrek nakli bekleyen hasta var. Toplamda organ bilgi sistemine kayıtlı organ nakli bekleyen hasta sayısı ise 25 bin" dedi.

AVRUPA'NIN TAM TERSİ
Türkiye'nin Avrupa'ya oranla organ bağışında istenilen düzeyde olmadığına dikkati çeken Hülür "Çünkü asıl olan, kadavradan organ naklini artırmak. Avrupa'da kadavradan organ nakli yüzde 80, canlı vericiden organ nakli ise yüzde 20. Bizde ise tam tersi. Yüzde 70 canlıdan, kadavradan ise yüzde 30. Bu rakamı artırmak için organ bağışının bir hayat kurtarmak olduğunu, bir gün bizim de ihtiyacımız olabileceği mesajını vermemiz gerekiyor" diye konuştu. İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Antalya'da yıllık ortalama bin 500 organ nakli yapıldığını kaydederek "Bunun 200'e yakını kadavradan. Medyanın fonksiyonu çok önemli. Nakil sonrası hayata devam eden hastaların haberleri ne kadar çok yapılırsa bu sosyal mesaj hızla yayılıyor. Hedefimiz yüzde 70-80'lerde kadavradan nakli gerçekleştirmek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN