Bisikletle tura çıktılar

Hollanda'nın Amsterdam şehrinden bisikletle yola çıkan 28 yaşındaki Valerie Harten 26 yaşındaki Stijn Visser 5 bin kilometre pedal çevirerek Antalya'nın Kaş İlçesi'ne geldi.

Bisikletle tura çıktılar

Hollanda'da beden eğitimi öğretmenliği yapan Valerie Harten ile bilgisayar mühendisi Stijn Visser, 13 Ağustos 2017 tarihinde bisikletle, Amsterdam'dan yola çıktı. Sırasıyla Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan'ı geçerek 5 Ekim'de Edirne'den Türkiye'ye giriş yaptı. İstanbul, İzmit, Bursa, Balıkesir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla'yı gezen ikili Kaş'a ulaştı. Kaş'tan sonra, Antalya, Konya, Kapadokya, Kayseri, Sivas, Erzurum ve Doğubeyazıt'ı geçerek İran'a gidecek olan ikili, yolculuklarını iki ay sonra İran'da bitirecek.

Bir yıl izin aldıklarını kaydeden iki arkadaş, 4 ayda toplam 5 bin kilometre yol aldıklarını söyledi. . İran'a kadar bu mesafenin 7 bin kilometre olacağını kaydeden Stijn Visser, "Toplam 6 ay gezeceğiz. Günde ortalama 80 kilometre yol alıyoruz. Geceleri çoğunlukla çadırda bazen de pansiyonlarda kalıyoruz. Şu ana kadar gezdiğimiz ülkeler içinde, Türkiye ve Türk insanı çok farklı. Hiç tanımadığı insanı evinde, konuk eden, yedirip içiren başka bir ülkenin insanı yok. Tarih ve doğa çok güzel. Türk yemekleri bir harika. Bu gezide batı ve doğu ülkelerini, tarihini, kültürel zenginliğini, insanlarını tanımak olanağı buluyoruz. Amacımız, batı ve doğu kültürlerinin bir sentezini yapmak ve yaşamak" dedi.

BİZE ULAŞIN