Hastane yıkılabilir

SABAH Akdeniz’in gündeme taşıdığı Burdur’a yeni hastane yapımı tartışmasında şok gelişme yaşandı. Eski Devlet Hastanesi binası için yıkım kararı olduğu ortaya çıktı

Hastane yıkılabilir
Sağlık Bakanlığı tarafından Burdur'a yaptırılacak 300 yataklı ve akıllı devlet hastanesi için CHP'li Belediye Meclis Üyelerinin ret kararı vermelerinin tartışması sürürken şok bir gerçek ortaya çıktı. Burdurlulara yıllardır hizmet veren eski hastane binasının depreme dayanıksız olduğu için yıkım kararı verildiği açıklandı.

YIKIM KARARI VERİLDİ
AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, halk arasında yeşil bina olarak adlandırılan 5-6 katlı eski Devlet Hastanesi'nin ilk yapıldığı yıllarda kaba inşaatı bittikten sonra 13 yıl bekletildiğini açıkladı. Bu aşamada binanın bir çok katmanının çürüdüğünü belirten Özçelik, "Burdur Devlet Hastanesi 1999 Deprem Yönetmeliğine göre 2004-2005 yıllarında 2 milyon lira harcama ile güçlendirme yapıldı. Ancak 2007 yılında yeni Deprem Yönetmeliği yayınlandı. 2013 yılında ise Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan komisyon hastanemizin sağlam olmadığını tespit etti. Komisyon Burdurluların canını düşünerek binanın yıkılması gerektiğine karar verdi" dedi.

YENİ HASTANE ELZEM
Burdur'a yeni hastane yapımının bu karar doğrultusunda elzem bir hal aldığının altını çizen AK Parti Milletvekili Özçelik, "Burdurlu hemşehrilerimizin sağlığı önemli olduğu için eski hastane yanına 2010 yılında ek bir bina yapılarak hizmete açıldı. Bunun akabinde yeni hastane yapımı çalışmalarımız bu tarihten itibaren devam etti. İlk önce mevcut hastane alanına yenisini yapmak istedik ancak bakanlık 34 dönüm alanı yetersiz gördü. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü 300 yataklı hastane için 50-55 dönüm arsa olması şartı getirince yeni arayışlar içine girmiştik" diye konuştu.BAHANE ÜRETTİLER
Yeni hastane yapımı için 2015 yılında Burdur Belediyesi ile Valilik arasında yapılan protokol gereği Tefenni yolu üzerindeki Belediye İstasyonu arkasında 47 dönüm arazi bulunduğunu belirten Özçelik, "Bazı CHP'li meclis üyeleri buna da karşı çıktı. Protokol gereği takas yapılacak arsa için belediyeye ek hastane binası ile yanındaki 13,5 dönüm alan verilecekti. Ama çeşitli bahaneler üretilerek bu takas olayı gerçekleşmemiştir. Hal böyle olunca biz de Milli Savunma Bakanlığı'ndan göl manzaralı 86 dönüm arsayı devraldık. Bakanlığımız arsaya göre projeyi 364 yataklı olarak revize etti. Ama CHP zihniyeti siyaset için halkımızın sağlığını ve can güvenliğini görmezden geldi" ifadelerini kullandı.

CAMLI EK BİNA YAŞAM MERKEZİ OLACAK
Eski hastanenin (yeşil bina) yıkılınca camlı ek binanın Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sağlık Yaşam Merkezi olarak hizmet vereceğine dikkat çeken Özçelik, yeni hastane yapılınca Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin Sağlık Bilimleri Bölümleri de dikkate alınarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı ile yapılacak ortak çalışma sayesinde afilasyon yöntemi ile değerlendirmesinin mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN