Surlar onarılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 10 yıl önce başbakanken verdiği talimatı, Vali Karaloğlu fark etti. Kaleiçi surları eski görkemli görünümüne kavuşturulacak

Surlar onarılıyor
Kaleiçi'nin 6.5 kilometrelik surlarının restoresi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2007'de Başbakanken verdiği talimat için 10 yıl sonra harekete geçildi. Bakımsızlık ve ilgisizlik kurbanı olarak kaybolan surlardan günümüze 6.5 kilometrelik kısmı kaldı. Surlar, 2007 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya ziyaretinde dikkatini çekti. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı'nın da katıldığı ziyarette Erdoğan'ın, burçlarla ilgili talimat verdiği ortaya çıktı. Aynı yıl içinde yazışmalar yapıldı ancak çalışma devam etmedi.

TALİMATI VALİ FARKETTİ
Surların restorasyonuna ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı, Vali Münir Karaloğlu tarafından fark edildi. Karaloğlu'nun Kaleiçi'ne yönelik yürütülen projeler kapsamında fark ettiği talimatın uygulanması için 2016'nın son aylarında yeni bir çalışma başlatıldı. Surların farklı kurumlara ait olan bölgeleri, Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü çatısı altında toplandı. Önümüzdeki günlerde proje ihalesi yapılacak ve ardından sur mazgalları, gözetleme kuleleri, derzler tamamıyla elden geçirilecek. Restorasyon için 20 milyon TL'nin üzerinde para harcanacak.
BİZE ULAŞIN