Liseden tarih çıktı

Antalya Lisesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında, betonların arkasında 6 şömine ve bodrum katında, tuğlalarla kapatılmış tarihi gizli bir bölüm bulundu

Liseden tarih çıktı
ANTALYA'NIN Muratpaşa ilçesi Işıklar Caddesi'ndeki Antalya Lisesi'nin 1800'lü yılların başında inşa edilen tarihi binasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle restorasyon çalışması başlatıldı. Sultan Abdülhamit döneminde okul olarak kullanılmaya başlanan yapıda restorasyon çalışmaları sırasında beton duvarların arkasında kalmış 6 şömine bulundu. Şöminelerin bağlı olduğu baca sisteminin henüz korunduğu anlaşılan çalışmalarda, şöminelerin belli bir disiplinle kapatıldığı anlaşıldı.

BODRUMDA SERAMİK
Tarihi binanın bodrum katında ise yeni bir alan keşfedildi. Tuğlalarla örülü duvarın arkasında, Antalya'da az rastlanan, el işçiliğiyle fırınlarda ısıtılarak oluşturulan ve hiçbir şekilde bozulmamış karo seramikler bulundu. Seramikler, Vali Münir Karaloğlu'nun talimatıyla mevcut yerlerinden korunmaya alındı. Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın sağladığı 1 milyon liralık destekle restorasyonu yaphılacak tarihi binanın nasıl şekilleneceğine Kültür ve Turizm Müdürlüğü karar verecek. Okulda bir çok ünlü isim eğitim görmüştü.
BİZE ULAŞIN