Başkan Çetinkaya komisyoncu ve tüccarla buluştu

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, sebze meyve komisyoncuları ve tüccarlarıyla bir araya geldi.

Başkan Çetinkaya komisyoncu ve tüccarla buluştu

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KUM-SEK-DER) hizmet binasında komisyoncularla buluştu. Kumluca'nın örtü altı sebze üretiminde marka bir ilçe olduğunu söyleyen Başkan Çetinkaya, 'bundan sonra bir şey yapmasak da olur' denildiğinde ise gerilemenin başlayacağını vurguladı.

Başkan Çetinkaya, "Örtü altı sebze üretiminde marka olarak kalmamız için sürekli değişik etkinliklerle yerimizi desteklememiz lazım. Üretimde ve pazarlamada değişik sorunlarımız var. Bu sorunlar hem üreticinin hem de siz komisyoncuların sorunlarıdır. Yani Kumluca'nın sorunlarıdır. Daha önceki fuarlarda birçok sorunumuzu çözdük. Önümüzdeki fuarda da yeni sorunlarınızı gelen yetkililere anlatabilirsek yeni sorunlarımızı da çözmüş oluruz. Bizim sorunlarımızı gelip de başkası çözmez. Hep birlikte ilçemize ve sorunlarımıza sahip çıkmak zorundayız" dedi.

Bakanlığın hazırladığı yasalarla Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaları arasında bazı uyuşmazlıkların olduğunu hatırlatan komisyoncular ise Başkan Çetinkaya'dan uyuşmazlığın giderilmesi konusunda yardımcı olmasını istedi.

Başkan Hüsamettin Çetinkaya, Batı Akdeniz Tüccarlar Derneği'nde de tüccarlarla görüştü. Başkan Çetinkaya, "Kumlucalı üreticiler olmasa sizlerin burada durmanızın bir anlamı olmaz. Sizler olmasanız da üreticinin bir önemi olmaz. Her şey birbirine bağlıdır. Bu bölgenin halkı kaliteli ürün üretecek siz de pazarlayacaksınız. Atalarımız ne güzel söylemiş. 'Ürettiğin ürünü değil pazarını öveceksin' demiş. Başka bir bölgeye gidip tüccarlık yaparız diyebilirsiniz. Ancak yeniden çevre edinmek, yeniden düzen kurmak zorunda kalacaksınız. Bir çoğunuz uzun yıllardan beri Kumluca yöresinde tüccarlık yapıyorsunuz. Artık Kumluca memleketiniz sayılır. Önümüzde bir fuar var. Gelin hep birlikte el atalım. Güzel bir fuar olsun. Sizlerin desteğini bekliyoruz" diye konuştu.

Batı Akdeniz Tüccarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öcal da "Başka üretim bölgelerinde tohum firmaları ücretsiz tohum veriyor. Üretici bunu kullanıyor. Sonuçta kalitesiz ürünler ortaya çıkıyor. Ama Kumlucalı üretici bedava da olsa tüccarın ve komisyoncunun tavsiye etmediği çeşidi ekmez. Bu da bizim doğru bölgede doğru işi yaptığımızı gösterir" dedi.

Tüccarlar, İstanbul Bayrampaşa Hali'nde bile Kumluca piyasasının ayrı olduğunu vurgularken, bu durumun örtü altı sebze üretim merkezinin Kumluca olduğunu gösterdiğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN