Mersin Çocuk Üniversitesi’nde yenilikçi yaklaşım

Mersin  Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle 2016 yılının Şubat ayında kurulan Mersin Çocuk Üniversitesi, eğitime yenilikçi bir yaklaşım sundu.

Mersin Çocuk Üniversitesi’nde yenilikçi yaklaşım

Mersin Çocuk Üniversitesi Yenilikçi Öğretim Uygulamaları Pilot Çalışması olan Yenişehir İlkokulu 1-C Sınıfı öğrencileri Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'yı ziyaret etti.

Ziyarete; Mersin İl Milli Eğitim Müdürü ve Mersin Çocuk Üniversitesi Yürütme Kurulu Başkanı Adem Koca, projenin sanat danışmanlarından Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Nurseren Tor, Yenişehir İlkokulu Müdürü Ali Berk, Yenişehir İlkokulu 1-C Sınıf Öğretmeni Gülçin Şahin Köklüdağ ve Mersin Çocuk Üniversitesi Koordinatörü Soner Yurtdaş eşlik etti.

Uygulanacak pilot çalışma ile 30 kişiden oluşan bir sınıftaki öğrencilerin 4 yıllık eğitim sürecine yayılan eğitimde yenilikçi bir model geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Yurtdaş, "Bu kapsamda eğitim ortamı iyileştirilerek sınıf içinde gerçekleştirilecek uygulama ve faaliyetlerde bu ortamın destekleyici ve kolaylaştırıcı olması sağlanacaktır.

Duruma dayalı öğrenme perspektifi ile yenilikçi öğretim uygulamaları geliştirilerek öğrencilerin ezberci öğretim sisteminden uzaklaştırılması, öğrenmeyi öğrenmiş, yaratıcı, ilgi ve yeteneğine uygun beceriler geliştirmiş, özgün düşünce ve projeler geliştirebilen, edinimlerini hayatlarına yansıtıp kullanabilen bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanması amaçlanmaktadır" dedi.

Öğrencilerle sohbet eden Rektör Çamsarı, eğitim ve öğretime yenilikçi bir anlayış sunan projenin hayırlı olmasını dileyerek, öğrencilere birer hediye verdi.

BİZE ULAŞIN