İcada doymuyorlar

Antalya’nın mucit çocukları yeni bir buluşa daha imza attı. İcat, engelli, yaşlı ve çocuklar için tasarlandı

İcada doymuyorlar
Çin'deki Uluslararası Robot Yarışması'nda dereceyle dönen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'ya çağırıp kutladığı Antalyalı mucit öğrenciler, kısa sürede yeni buluşa imza attı. Yaşları 12 ile 16 arasında değişen 4 öğrenci, zihinsel engelliler, çocuklar ve alzheimer hastaları belirlenen rota dışına çıktığında aileleri uyaracak cihaz üretti.

ENGELLİLER İÇİN
Antalya Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki 12 yaşındaki Efe İnan, 16 yaşındaki Buket Naz Zeren ile aynı yaştaki Eren Ekrem Kallıkçı ve aralarına yeni katılan 14 yaşındaki Hayim Egemen Gülen, yeni bir buluşa imza attı. Ekibin en küçük üyesi Efe İnan, projeyi engelliler için tasarladıklarını söyledi. İnan, "Zihinsel engelliler, kendi iradeleriyle yaşayamayacak durumda olduğu için aileleri tarafından izlenmesi gerekiyor. Cihaz, tehlikeli bir durumda ailelerin yakınlarını bulabilmesini sağlıyor" dedi.

AİLELERİ UYARACAK
Eren Ekrem Kallıkçı da cihazı GPS ve 3G teknolojilerini kullanarak yaptıklarını kaydetti. Kallıkçı, ailelerin internet veya telefonları vasıtasıyla çocuklarını istedikleri yerde izleyebileceklerini belirterek, "Aileler bu cihaza belirli bir rota tanıtıyor. Çocuklar bu rota dışına çıktığı zaman cihaz ailelere sesli ya da yazılı mesaj gönderiyor" dedi.

ALZHEİMER HASTALARI İÇİN
Buket Naz Zeren ise bu projenin aynı zamanda alzheimer hastaları için de kullanılabileceğini vurgulayarak, "Küçük çocuklar için de kullanılabilir. Çocuk kaçırma olayları son yıllarda artış gösterdi. Örneğin çocuk parkın dışına çıktığında aileye mesaj gelecektir"dedi. Gruba katılan Hayim Egemen Gülen ise projeye kodlama alanında destek verdiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN