Kemer’de mavi cennet

Kemer, sahilleri ve doğasının yanında su altındaki yaşamıyla ilgi çekiyor. Tarihi eserleri, flora ve faunasıyla büyük ilgi gören Kemer, dalış tutkunlarını cezbediyor

Kemer’de mavi cennet
Antalya'nın en önemli turizm bölgelerinden Kemer ilçesi, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin gözdesi durumunda. Kemer, sualtı zenginlikleriyle de son zamanlarda özellik dalış turizmi ve sualtı fotoğrafçılarının ilgi odağı haline geldi. İlçede yaşayan önemli su altı fotoğraf sanatçılarından, altın cankurtaran eğitmeni ve 3 yıldız dalış eğitmeni Adnan Büyük, bölgede yaptığı dalışlarda su altı zenginliklerinin fotoğraf ve görüntülerini çekti. Bölgenin su altı faunasının değiştiğini ve bunun özellikle sualtı sporları ve su altı fotoğrafçıları için rengarenk bir dünya sunduğunu belirten Adnan Büyük, birçok su altı canlısının değişen su sıcaklıkları nedeniyle özellikle Kızıldeniz'den bölgeye geldiğini söyledi.

HER TÜRLÜ CANLI VAR
Bölgedeki sualtı zenginlikleri ve dalış alanları hakkında bilgi veren Adnan Büyük, "Kemer marinadan sezonda yüzlerce kişi dalış yapmak için denize açılır. İlk olarak karşılaştıkları dalış noktası Birinci Dünya Savaşı'nda, hemen marinanın açığında batmış olan Paris 2 adlı Fransız savaş gemisidir. Tekirova açıklarında üç tane adadan oluşan '3 Adalar'da ise suyun altında her türlü canlıyı görebilme şansınız var" diye konuştu.

TEKRAR ZİYARETE GELECEKSİNİZ
Bölgede mağara dalışı yapılabileceğini de vurgulayan Adnan Büyük, "İster uçak batığına dalın, ister SG 120 batığına veya kanyon adı verilen dalış noktasında duvar boyunca balık sürüleri arasında dalışınızı tamamlayın. Pırasa Adası'nda duvar mağara ve drift dalışı yapabilirsiniz. Yarasalı mağara, fener burnu, Hacivat gibi su altı güzellikleri sizin tekrar buraya gelmenizi sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN