Eğitim gönüllüleri

‘Antalya Yetimlerine Sahip Çıkıyor Projesi’ne Akdeniz Üniversitesi’nin 600 öğrencisi destek veriyor. Gönüllü öğrenciler, hafta sonlarında yetimlerin eğitimine katkı koyuyor

Eğitim gönüllüleri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve Antalya'da Vali Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu'nun koordinatörlüğünde yürütülen 'Antalya Yetimlerine Sahip Çıkıyor Projesi'ne gençlik destek verdi. Akdeniz Üniversitesi'nde okuyan 3 öğrencinin Sevim Karaloğlu'nun kapsını çalarak, 'biz projeye nasıl destek olabiliriz' sorusuyla başlayan süreç, dev bir gönüllü eğitim ordusuna dönüştü.

200 BAŞVURU
Yetim çocukların eğitimlerine destek verecek genç öğretmen adaylarını tespit etmek için 2017 yılı başında sosyal medyada duyuru yapan gençler, beklemedikleri bir ilgiyle karşılaştı. Bir gün içinde farklı branşlarda gönüllü öğretmenlik yapmak için yaklaşık 200 üniversite öğrencisi başvuru yaptı. Üniversite öğrencileri arasından 20 asil 20 yedek toplam 40 gönüllü öğretmen adayı belirlendi. Öğretmen adayları bir süre Akdeniz Üniversitesi'nin akademik kadroları tarafından 'mentorluk eğitiminden' geçirildi.

TAKDİR-TEŞEKKÜR
Proje Koordinatörü Gökhan Özcan, ilk etapta 60 çocuğun ders desteğinden yararlandığını söyledi. Cumartesi günleri yapılan derslerin saat 09.00'da başladığını belirten Özcan, "Öğrenciler tek tek evlerinden alınıyor. Öğle yemeklerini de okulda yiyorlar. Dersler saat 17.00'ye kadar devam ediyor" dedi. Derslerin geçen eğitim yılında ikinci dönem başladığını hatırlatan Özcan, "Karnelerine bakıldığında, çocukların neredeyse tamamının notlarının arttığı görüldü. Takdir ve teşekkür alan öğrenci oranı yüzde 80'e ulaştı" dedi. Hedeflerinin projenin Türkiye'ye örnek olması ve ülke geneline yayılması olduğunun altını çizen Özcan, "Akdeniz Üniversitesi'nin desteğiyle Genç Gönül Elçileri adıyla bir topluluk kurduk. Şimdiden 600 öğrenci üye oldu. Hedefimiz diğer illerde de bu topluluğun kurulması" ifadelerini kullandı.

EĞİTİMDE YAZ MOLASI VERİLMEDİ
Yetimlerin eğitimi için Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Hüseyin Ak İlköğretim Okulu'nu tahsis etti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de gönüllülere ulaşım ve öğle yemeği desteği sağladı. 18 Mart'ta başlayan 5 ve 8'inci sınıf aralığındaki çocukları kapsayan eğitimlerde, İngilizce, matematik, tarih, coğrafya, fizik, kimya ve biyoloji gibi branş derslerinin eğitimi verildi. Çocuklara rehberlik ile psikolojik danışmanlık hizmeti de sunuldu. Derslerin yanı sıra resim, tiyatro, bilim, hikaye, drama ve spor atölyeleri de oluşturularak yaz molası verilmeden eğitimler devam etti. Projede kapsamında, yaz aylarında çocuklara 'değerler eğitimi' de verildi.
BİZE ULAŞIN