'Çiftçiye sahip çıkılmalı'

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, enflasyon rakamlarının sorumlusunun domates gibi gösterildiğini ve bu durumun çiftçiye zarar verdiğini belirterek, çiftçiye sahip çıkılması ve gereken değerin gösterilmesini beklediklerini söyledi.

'Çiftçiye sahip çıkılmalı'

KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarının yüzde 12.98 olarak açıklanmasının ardından medyada 'Zam şampiyonu domates' açıklamalarının yer aldığını belirterek, bu durumun zaten zor şartlarda üretim yapan çiftçiye zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını söyledi.

"ÇİFTÇİMİZİN ŞEVKİNİ KIRMAKTADIR"

KUTSO Başkanı Günay, "Her yıl kış aylarında enflasyon ve hayat pahalılığıyla ilgili olarak sebze fiyatlarının gündeme gelmesi artık çiftçimizi yaralayan bir konu haline gelmiştir. Mevsim şartlarının zorluğu, yaşanan afetler ve yüksek girdi maliyetleri kış aylarında örtü altı üretim yapan bölge çiftçimiz için yeteri kadar büyük bir sorun oluşturmaktadır. Buna rağmen düşüncesizce yapılan açıklamalar tüm zorluklara göğüs gererek üretip ihraç ederek ülke ekonomisine önemli katkıda bulunan çiftçimizin şevkini kırmaktadır" dedi.

"ÇİFTÇİMİZ DEĞERSİZ DEĞİLDİR"

KUTSO'nun hizmet alanında bulunan Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde kış aylarında örtü altı üretim yapan çiftçinin, tohumcusundan zirai ilaç firmalarına, komisyoncusundan tüccarına- ihracatçısına, plastik firmalarından hırdavat sanayine kadar birçok sektöre hayat kaynağı olduğunu vurgulayan Günay, "Bölge çiftçimizin ürettiği ürünler yeri geldiğinde ülkenin yüzde 30'unun karnını doyurmaktadır.

Ayrıca çiftçimiz oluşturduğu ekonomik hacimle yüz binlerce kişiye ekmek kapısı olmaktadır. Bölgeden yapılan ihracat ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Çiftçimiz her yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı haberinde hedef tahtasına konulacak kadar değersiz değildir.

Batı Antalya çiftçisi her yıl bölgeden on binlerce TIR'lık ihracat yapmaktadır. Zaman zaman gerek hükümet gerekse muhalif siyaset kanadından yapılan talihsiz açıklamalar çiftçimizi derinden üzmekte ve şevkini kırmaktadır.

Zaten hayatı pamuk ipliğine bağlı yaşayan çiftçimiz iyice zor duruma düşmektedir. Dünyanın en güzel ürünlerini üreterek ihraç eden çiftçimiz bu açıklamaları hak etmiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızdan çiftçimize- üreticimize sahip çıkmasını ve gereken değeri göstermesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN