Men Kutsal Alanı'nda kaçak kazı

Isparta'nın Yalvaç ilçesindeki Men Kutsal Alanı'nda kaçak kazı yapıldığı ve yemek salonu olarak tanımlanan alana zarar verildiği belirlendi.

Men Kutsal Alanı'nda kaçak kazı

Yalvaç'taki Pisidia Antiokheia Antik Kenti yakınlarında bulunan ve bu yılki kazılarda orijinali bozulmamış halde tanrıça Hekate, tanrıça Kybele, tanrı Men, tanrı Apollon ve tanrıça Athena'nın heykellerinin ortaya çıkarıldığı Men Kutsal Alanı'nda kaçak kazı yapıldığı tespit edildi.

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeye aday olabilecek değerde olduğu belirtilen Men Kutsal Alanı'nda geçen ay dedektörle arama yapan ve bazı yerlerde küçük çaplı kazı yapan definecilerin izine rastlanırken, son kaçak kazıda ise yemek salonu olarak tanımlanan alandaki kiremit eserlerin kırılarak tahrip edildiği kaydedildi. Kaçak kazılan alandanneler bulunduğuyla ilgili herhangi bilgi elde edilemedi. Jandarma kaçak kazıyla ilgili çalışma başlattı.

Men Kutsal Alanı'nda kazı çalışmalarını sürdüren Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, inanç turizmi açısından çığır açacak olan Men Kutsal Alanı'nda güvenlik önlemlerin acilen alınması uyarısında bulundu.

BİZE ULAŞIN