İnternetten 25 ölüm

Restoran cinneti, bireysel silahlanmadaki kontrolsüzlüğü su yüzüne çıkarttı. İnternette peynir ekmek gibi satılan pompalı tüfekler Antalya’da son 1 yılda 25 kişinin ölümüne neden oldu

İnternetten 25 ölüm
Antalya'da pompalı tüfekle işlenen cinayetlerdeki artış dikkat çekiyor. Özellikle yaşanan son olayda patronu ve 2 iş arkadaşını öldüren Saddam Korkmaz'ın pompalı tüfeği internet üzerinde alması kontrolsüz silahlanma konusunun önemini gözler önüne serdi. Antalya'da 2017 yılında toplam 25 kişi av tüfeği kullanılan cinayetlerde yaşamını yitirdi. Olaylar arasında kaza kurşunu da var, cinnet de.

ÖLÜM KUSUYORLAR
Ölüm kusan makineler, sosyal medya üzerinden 300 TL'den başlayan düşük fiyatlarla satılıyor. Kapıda ödeme gibi imkanların da sunulduğu bu alışverişlerde herhangi bir belge de istenmiyor. Belgeli alınmak istendiğinde ise fiyatlar 600 TL'ye ulaşıyor. Silahların kullanılmış ikinci el versiyonları da satışa sunuluyor. Avcılık adı altında satılan pompalı tüfekler, av tüfeği görünümündeki cinayet aletleri olarak dikkat çekiyor. Resmi olarak bu iş için kurulmuş alışveriş siteleri de mevcut. Bu sitelerde yivsiz tüfek alabilmek için emniyet müdürlüklerinin verdiği "Av tüfeği satın alma belgesi" gönderilmesini zorunlu tutuluyor. Bu belge için de sabıka kaydı, sağlık raporu ve vergi dairesinden borcu yoktur gibi farklı evraklar isteniyor. Ancak sosyal medyada ise belge istenmiyor.

YÜZÜ AŞKIN OLAY YAŞANDI
Bireysel silahsızlanmaya yönelik faaliyetleriyle dikkat çeken Umut Vakfı'nın verilerine göre, Antalya'da 2015'de 96 olan silahlı olay sayısı 2016'da 108'e ulaştı. Bu olaylarda toplam 76 kişi hayatını kaybederken, 66 kişi yaralandı. 2017'de silahlı olay sayısında ve cinayetlerde artış devam etti. 2016 verilerine göre Isparta'da silahlı olay sayısı 8, Burdur'da ise 5.
BİZE ULAŞIN