Üzüm pekmezi ürünleri tanıtıldı

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Üzümlü Köyü’nde üzüm pekmeziyle yapılan 51 çeşit ürün ve yöresel tatlar, tanıtıldı.

Üzüm pekmezi ürünleri tanıtıldı

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde gerçekleştirilen tanıtıma Dekan Prof. Dr. Kemal Birdir, Üzümlü Köyü Muhtarı Mustafa Başbilen, Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Çukurova Aşçılar Derneği Başkanı ve Erdemli İŞKUR Aşçılık Eğitmeni Fatma Çıkla, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katılım gösterdi.

Köylerdeki ürünlerin zenginliğini göstermek ve bu tatları tanıtmak üzere projeye destek verdiklerini belirten Dekan Birdir, "Bir davet üzerine Üzümlü Köyü'nde bulunma ve bu tatları tanıma fırsatım oldu. Üzümlü Köyü halkı, bölgemizde çok fazla bilinmeyen çok değerli ve doğal ürünlerden özellikle sıraca mantarı ve pekmezden farklı üretimler yapıyorlar. Ancak ne yazık ki bu ürünler gereken değeri görmüyor. Bizlerde tanıtım amaçlı böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaparak katkı sunmaya çalışıyoruz" dedi.

İŞKUR tarafından açılan pekmez kursu sonucunda elde edilen ürünlerin tanıtımı için böyle bir proje hazırladıklarını belirten Muhtar Başbilen ise, "Yerli ürünlerin değerlenmesi ve pazara ulaşmasında sıkıntı var. Bu tür projelerle yöresel ürünleri tanıtarak daha geniş kitlelere ulaşarak köy halkımızın sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir'e bizi desteklediği için teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Tanıtım etkinlikleri aracılığıyla Üzümlü Köyü halkının yöresel ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçladıklarını söyleyen eğitmen Çıkla, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlik kapsamında katılımcılar üzüm pekmeziyle yapılan birbirinden farklı 51 çeşit ürünü ve yöresel ürünleri tattı.

BİZE ULAŞIN