Antalya çağ atlıyor

Antalya, 2018’de yıllardır merakla beklenen projelerin etap etap hayat bulmasına tanıklık edecek. ‘Çılgın projeler’ Boğaçayı ve Konyaaltı 2018 yaz sezonuna yetişecek

Antalya çağ atlıyor

Antalya, 2018 yılında önemli yatırımların etap etap tamamlanmasına tanıklık edecek. Yapılacak projelerle cazibe merkezleri kazanacak Antalya'da Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in söylemiyle, 'o turist merkeze gelecek.' Antalyalıların en heyecanla beklediği projelerin başında, Menderes Türel'in 'hayal projesi' Boğaçayı var.

BOĞAÇAYI'NA HAYAL PROJE
Türkiye'nin Kanal İstanbul'dan sonraki ikinci çılgın projesi olan Boğaçayı'nın bölgedeki bataklık görünümünü ortadan kaldırarak yaşam merkezi haline getirecek ilk etabında çalışmalar 2017'de başladı. 2018 turizm sezonuna ikinci köprüyü geçen yere kadar peyzaj ve alt yapı tamamlanmış olacak. İlk etabın ardından, Antalya Limanı mendireğinin doğu kısmına proje kapsamında 470 kapasiteli bir yat limanı yapılacak. Projenin 4'üncü etabı ise sinema stüdyoları ve eğlence merkeziyle temalı park ile konaklama tesisleri ve safari parkı kapsıyor.

KONYAALTI SAHİL PROJESİ
?
Merakla beklenen vizyon proje ise Konyaaltı Sahil Projesi. Mimarlar Odası Yarışma Projesi ile elde edilen, STK'ların yön verdiği proje için ilk kazma vuruldu. İhalelerde talipli çıkmaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını üstlendiği 52 milyon liralık projenin birinci etabı sahildeki binaların yıkımıyla başladı. Varyant ve Minicity arasındaki birinci etap proje 2018 yaz sezonuna yetişecek ve Antalyalılar proje ile pırlanta gerdanlığına kavuşacak.

ÜÇÜNCÜ ETAP RAYLI SİSTEM
Antalya'da yapım sürelerinde birbirlerinin rekorlarını kıran birinci ve ikinci etap raylı sistem 2018'de büyümeye devam edecek. Üçüncü etap raylı sistem projesi Varsak'tan başlayarak, otogar, üniversite, adliye, devlet hastanesi istikametine uzanacak ve oradan Antalya Müzesi önünde nostaljik tramvay hattıyla birleşecek. Üç yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu tüm izin ve onayları tamamlanan, finansman sorunu çözülen proje referandumda da yüzde 97.63 oyla halkın desteğini aldı. İhalesi yapılarak 2018 yılı başında yapımına başlanacak 26 kilometrelik hattın 1 yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

KENTİN YENİ SİMGE YAPISI TÜNEKTEPE'DE
50 yıldır hayal olan Sarısu-Tünektepe Teleferik Hattı'nın hizmete girmesiyle ilk adımı atılan Antalya'nın yeni çekim merkezi olacak Tünektepe Projesi için de 2018'de kollar sıvanacak. Antalya'nın gelecekteki simgesi olması planlanan turistik tesis ve yaşam alanı için gerekli onaylar alınırken, sürecin tamamlandığı ve 1 Şubat tarihinde ihalenin yapılacağı açıklandı. Halka açık seyir terasları ve günübirlik kullanım alanlarının yer alacağı projede 3 Akdeniz fokunun arasında bir tane devasa turuncu küre yer alacak.

BİZE ULAŞIN