Ustaya yasak geldi

Antalyalı rot balans ustası İbrahim Tetikoğlu’nun bel fıtığı için yaptığı alet, doktorların tepkisini çekti. Şikayet üzerine Sağlık Müdürlüğü baskın yapıp uygulamayı durdurdu

Ustaya yasak geldi

Antalya'da rot balans ustasının fıtık başlangıcı olan, bel ve sırt ağrısı çeken vatandaşlar için yaptığı alet doktorları ayağa kaldırdı. Sanayide rot balans ayarı dükkanı bulunan 54 yaşındaki İbrahim Tetikoğlu'nun yaptığı inversiyon aletine yatırıp baş aşağı sallandırdığı insanlar 15 dakikalık bir işlemin ardından ağrılarından kurtuluyordu. Haberin gazete ve televizyonlarda yayınlanması üzerine doktorlar olaya tepki gösterdi.

BASKIN YAPILDI
Sanayici Tetikoğlu'nun yaptığı alet sayesinde ağrılarından kurtulanlar olmasına rağmen yapılan şikayetler Antalya Sağlık Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Yeşil Antalya Sanayi Sitesi'ndeki işyerine giden Sağlık Müdürlüğü ekipleri tutanak tutarak bir daha tedavi amaçlı aletin kullanılmaması için uyarı yaptı. Aleti baskın öncesi kaldıran İbrahim Tetikoğlu, ise artık ağrılardan yakınan vatandaşlara bu uygulamayı yapmadığını açıkladı.

FELÇLİ RİSKİ YARATIYOR
Yapılan çalışmaya tepki, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nehir Samancı Karaman'dan geldi. Prof. Karaman, bu tür yöntemler ile bel çekmenin omurilik felçlerine neden olabileceğini söyledi. Erişkinlerin yaklaşık yüzde 80'inin yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısından yakındığı da belirten Prof. Dr. Karaman, "Dolayısıyla bel ağrıları, kişilerin yaşamları boyunca en sık karşılaştırdığı ağrılı durumlarının başında yer alarak önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır" dedi.

KARIŞTIRMAYIN
Prof. Dr. Nehir Samancı Karaman, bel ağrıları konusunda yanlış bilinenler 'her bel ağrısı bel fıtığıdır' gözüyle bakmakla başlamakta olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Karaman, "Hiçbir tıbbi bilgisi ve ehliyeti olmayan kişiler tarafından uygulanan ilkel bel çekme yöntemleri iyileşmesi mümkün olmayan omurilik felçleri, omur kırıklarına yol açıyor. Omurlarda kayma, sinir kesileri gibi çok ciddi problemlere ortaya çıkıyor. Günümüzde bu tarz yanlış uygulamalara maruz kalıp özürlü olarak yaşamlarına devam etmek zorunda kalan hastaların sayısı oldukça fazladır" diyerek yöntemin yanlış olduğuna dikkat çekti.

TAMİRHANEDE ŞİFA BULANLAR
MEHMET USTOZ (46) -ASANSÖR TEKNİKERİ: İşim dolayısıyla belime aşırı yük bindiriyorum. 10 yıldır bel fıtığı hastalığı ile mücadele ettim. Ancak hiçbir doktor derdime çare olmadı. Burada kısa sürede sağlığıma kavuştum. Bel ağrılarından fıtıktan eser kalmadı. Hem de bir kuruş para ödemeden ve hiç ilaç kullanmadan.

MUSTAFA KARA (57) - PAZARCI: Ben pazarcıyım ve bu hastalık yüzünden 3 yıldır gitmediğim doktor kalmadı. Hiç birisi ağrılarıma derman bulamadı. Sağ olsun İbrahim Tetikoğlu ağabeyimiz 5 kuruş para almadan beni sağlığıma kavuşturdu. Allah ondan razı olsun. Artık işime rahat gidip gelebiliyorum, geceleri rahat uyuyabiliyorum. İlk kez yaşadığımı anladım.

BİZE ULAŞIN