İki ilçede köprü isyanı

Antalya Aksu’da üç kız öğrenci köprüsü olmayan dereden anne sırtında geçerek okula gidiyor. Muğla Seydikemer’de 30 mahalleyi birbirine bağlayan ve halen kullanılan köprü çökmek üzere

İki ilçede köprü isyanı

Antalya'nın Aksu ve Muğla'nın Seydikemer ilçesinde iki farklı köprü çilesi yaşanıyor. Aksu'da, 3 kız öğrenci her gün annelerinin sırtında dereyi geçip, 500 metre yürüyerek servise biniyor ve aynı şekilde evlerine dönüyor. Seydikemer'de ise yıkılmak üzere olan köprü kapatılmasına rağmen ölümü göze alanlar araçlarıyla köprüden geçiyor.

HİZMET DERENİN ARDINDA
Antalya'nın Aksu ilçesinde, Barbaros Mahallesi ve Yeni Mahalle'yi (Toparlar) birbirinden ayıran dere yatağı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. 138'inci Sokak'ta oturan 10 aile, derenin diğer tarafındaki cami, sağlık ocağı ve okul hizmetlerinden yararlanmak için ciddi sorun ile karşılaşıyor. Dereyi geçenler bu hizmetlerden yararlanırken, geçemeyenler 2 kilometrelik asfalt yoldan yürüyüp karşı mahalleye ulaşabiliyor.

SIRTINDA TAŞIYOR
En büyük sıkıntıyı Yeni Mahalle'de oturan Aksu İlkokulu öğrencileri çekiyor. 4'üncü sınıf öğrencileri Saliha Ören ile akranları Hatice Demir ve Kardelen Uzunkaya, her gün okula gitmek için bu dereden sabah ve akşam geçmek zorunda. Öğrencileri, Kardelen Uzunkaya'nın annesi Havva Ören sırtında taşıyarak karşıya geçiriyor. Anne Ören, 3 öğrenciyi tek tek sırtına alıp karşıya geçiriyor. Havva Ören, derenin karşısına geçtikten sonra kızını ve arkadaşlarını yaklaşık 500 metre ilerideki durağa götürüp servise bindiriyor. Servis şoförünün yolun bozuk olması ve yol kenarındaki sazlıkların aracını çizmesini gerekçe göstererek dere kenarına hem de mahalleye gelmediğini öne süren Havva Ören, köprü olmadığı için her şeyden mahrum yaşadıklarını anlattı. Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ise "Burada bir köprü çalışması yaptık. Ancak mülkiyet sorunu var. Köprü için başka bir yer arıyoruz. Çok büyük olmasa dahi sıkıntıyı giderecek kadar bir köprü yapacağız" açıklamasını yaptı.

30 MAHALLE KULLANIYOR
Muğla'nın Seydikemer ilçesinde ise 30 mahalleyi birbirine bağlayan Eşen Çayı üzerindeki 40 yıllık köprü çökme tehlikesi nedeni ile Muğla Büyükşehir Belediyesi ve jandarma tarafından moloz dökülerek trafiğe kapatıldı. Geçecek başka yol bulamayan mahalleli ve köylüler ölümü göze alarak araçları ile köprüden geçmeye devam ediyor. Bölgeye geçişi 30 kilometre kısaltan ve adı 'Sırat Köprüsü' ne çıkan köprüyü en çok Seydikemer'in Alaçat, Kadıköy ve Çamurköy mahallesi sakinleri kullanıyor.

ANNENİN FEDAKARLIĞI
Aksu ilçesi Yeni Mahalle'de yaşayan Havva Ören, kızını ve 2 akrabasını her gün sırtına alıp dereden geçiriyor ve 500 metre uzaktaki servise götürüyor. Yağmur yağdığında dere taşıyor, çocuklar okula gidemiyor.

MUHTARLAR HAREKETE GEÇTİ
Seydikemer ilçesinde 3 mahallenin muhtarı başvuruda bulununca köprünün her iki tarafına 'geçilmez' işareti koyuldu. Çözüm olmayınca girişlere moloz döküldü. Ölüm tehlikesi, daha fazla yol kat etmemek isteyen sürücüleri durduramadı.

KÖPRÜ YENİDEN YAPILMALI
Alaçat Muhtarı Kadir Mert, "Burası yolumuzu en az 25-30 kilometre kısaltır. Bu yüzden yoğun bir trafik yaşanır. Köprünün bir an önce yenisinin yapılmasını istiyoruz" dedi. Korubükü Muhtarı Hakkı Kılınç da köprünün 1976 yılında yapıldığını hatırlatarak, "Başvurumuz sonrası molozlarla kapatıldı ama kimse aldırış etmiyor" diye konuştu. Çamurköy Mahalle Muhtarı Alim Yanatma is "Çözüm üretilmesini beklemekten başka yapacak bir şeyimiz kalmadı" dedi.

BİZE ULAŞIN