Utanç duvarı sonunda yıkıldı

Konyaaltı’nda lüks site sahibinin kamuya terk ettiği, ardından bakımını yapma yetkisi alınca duvarla örerek siteye kattığı alanı çeviren duvar yıkıldı

Utanç duvarı sonunda yıkıldı
Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde lüks site sahibinin önce kamuya terk ettiği, ardından bakımını yapma yetkisi alınca duvarla örerek siteye kattığı bin metrekarelik alanı çeviren duvar Konyaaltı Belediyesi tarafından yıkıldı. Konuyla ilgili 2017 Eylül ayında AK Parti Konyaaltı İlçe Teşkilatı, CHP'li Belediye Başkanı Muhittin Böcek hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

AKAYDIN DÖNEMİNDE BAŞLADI
Tartışmalı süreç, arsa sahiplerinin plan değişikliği tarafından belediyenin kapısını çaldığı 2010 yılına kadar uzanıyor. Konyaaltı Belediye Meclisi, 25 Mart 2011'de bölgeye getirilecek ek nüfus gerekçesiyle minimum bin 13 metrekarelik alanın kamuya terkinin sağlanması şartıyla imar değişikliğini onayladı. Değişiklik CHP'li Mustafa Akaydın'ın başkanlığını yaptığı Büyükşehir Belediyesi meclisinde de CHP'li Süleyman Evcilmen ve AK Partili meclis üyeleri ret oylarına karşın, oy çokluğuyla kabul edildi.

BU KEZ ŞARTLI HİBE
16 Mayıs 2012'de parsel malikleri kendi rızalarıyla bin 14 metrekarelik alanı park yapılması için kamuya terk etti. Terk, belediye encümeni tarafından da aynı gün kabul edildi. Terkin ardından inşaat ruhsatı verildi. Ancak tartışmalar, 28 Aralık 2016'da daha önce bin metrekarelik arsayı kamuya terk eden arsa maliklerinin yeni dilekçesiyle yeniden alevlendi. Dilekçede daha önce kamuya terk edilen parkı, bu sefer şartlı olarak, bakım, koruma ve kontrolünün site tarafından yapılması kaydı ile hibe etmek istedikleri belirtildi.

FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER
Meclise gelen gündemde daha önce verilen hibe dilekçesi ve encümenin kabul kararı yer almazken, konu AK Partili meclis üyelerinin çekimser oylarına karşı CHP'lilerin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. Değişikliğin ardından parkın etrafı duvarla örülerek siteye dahil edildi. AK Partililerin Başkan Muhittin Böcek hakkında suç duyurusunda bulunmasına kadar giden tartışmalı süreç, belediyenin bahçe duvarını yıkmasıyla sona erdi. AK Parti İlçe Yönetimi ve meclis üyeleri yıkılan duvarın önünde fotoğraf çektirerek bu anı ölümsüzleştirdi.
BİZE ULAŞIN