Bu yıl indirim yapmayın

Vali Münir Karaloğlu, ‘turist geldi ama para kazanamadık’ diyen turizmcilere seslendi: “2018’de kendinizi naza çekin, indirim yapmayın”

Bu yıl indirim yapmayın
AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) 2018 yılı ilk toplantısı gerçekleşti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun da katıldığı toplantıda, 2018 sezonuyla ilgili olumlu beklentiler ön plana çıktı. Vali Münir Karaloğlu, 2016'nın yaralarının sarıldığı 2017'de 10 milyon turist rakamına ulaşıldığını belirterek, ön rezervasyon ve fuarlardaki taleplerin ışığında 2017'de hedefin 14 milyon olduğunu söyledi.

SEKTÖR KENDİNİ NAZA ÇEKSİN
Turizm sektörüne çağrıda bulunan Karaloğlu, "Sektörümüz biraz daha kendisini naza çeksin artık. 2016, 2017'nin paniğiyle hareket etmeyin. Her bulduğunuza otelinizi pazarlamayın. Artık fiyatları mı artırırsınız, malımızı daha mı değerli hale getirirsiniz" diye konuştu. Turizmcilerin 2017'de 'turist geldi ama para kazanamadık' dediklerine atıfta bulunan Vali Karaloğlu, şöyle konuştu: "Eğer 2018'in sonunda da 'rakamlar 14 milyonu geçti ama gelir düştü' derseniz, ben de o zaman 'benim de yapabileceğim bir şey kalmadı kardeşim' derim."

GELİN GİBİ SÜSLEMELİYİZ
Karaloğlu, 14 milyon turiste de hazırlanılması gerektiğinin altını çizerek, "Bütün kente çağrım olsun, her birimiz seferberlikle bu şehri 2018 sezonuna hazırlamalıyız. Müşteri geldikten itibaren herkes 2018'e göre kendisini dizayn edecek, personel eğitimleri, araçların yenilenmesi, belediyeler açısından şehri bir gelin gibi süsleyerek yeni sezona hazırlamalıyız. Elimizden geleni yapmazsak 14 milyon insan Antalya'ya gelir ama biz mahcup oluruz" diye konuştu.

OTELCİLERDEN ÖZELEŞTİRİ
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ise Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarlarında yüzde 20- 25'lerden başlayıp yüzde 70-80'lere varan erken rezervasyon artışları olduğunu açıkladı. 2017'de 10 milyon turist sayısının yakalandığını ancak fiyatlarda istenilen noktaya gelinmediğinin altını çizen Yağcı, "2018'de mutlaka öncelikli yapmamız gerekenlerden biri, fiyatlarımızda iyileştirmeye gitmek. Fiyatlarda dikkatli olmalıyız. Hızlı bir şekilde artıramayız ama yavaş yavaş artırma noktasına gelmemiz lazım" dedi.
BİZE ULAŞIN