Servis kabusuna genç dahi çözümü

Özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Antalya Bilim ve Sanat Merkezi’nin öğrencileri yeni bir buluşa imza attı. Emir Gencer ve Günce Güneş, serviste unutulan çocuklar için alarm sistemi geliştirdi

Servis kabusuna genç dahi çözümü
Serviste unutulan çocuk haberleri, Antalyalı dahileri harekete geçirdi. Çin'de 2017'de düzenlenen Uluslararası Robot Şampiyonası'nda dünya birincisi çıkartan Antalya Bilim ve Sanat Merkezi'nin (BİLSEM) öğrencileri Emir Gencer ve Günce Güneş, serviste çocukların unutulduğunda alarm veren özel bir sistem geliştirdi. Servis araçlarına yerleştirilecek kızılötesi sensörler ile serviste hangi koltuğun dolu, hangisinin boş olduğunu anında gösterecek. Bilgiler servis şoförünün telefonundaki uygulamadan izlenebilecek ve araçta öğrenci varken telefon ile sistem arasındaki bağlantı kesilmesi halinde uyarı devreye giriyor.

HABERLERDEN ETKİLENDİLER
Projenin mimarlarından Emir Gencer, serviste kalan öğrencilerle ilgili haberleri görünce akıllarına böyle bir proje yapmak geldiğini söyledi. Gencer, "Haberler bizi çok etkiledi. Aynı olay kardeşimin başına da gelebilir diye düşündüm. Çocukları koruyabilecek bir sistem geliştirmek istedim" dedi. Bilgisayar öğretmenleri İbrahim Kurt ve Hatice Küpeli'nin danışmanlığında projeyi hazırladıklarını anlatan Günce Güneş ise, "Sorunun çözümü için farklı alternatifler var. Bizim projemizin farkı, çok daha ucuz ve uygulanabilir olması" diye konuştu. Danışman öğretmen Küpeli de, maliyetin koltuk başına 2 bin 500 lira olacağını açıkladı.

BAKANLIĞA ÖNERİLECEK
BILSEM Müdürü Arif Aydeniz ise öğrencilerin hayata dokunan projeler geliştirmesinin önemine dikkat çekti. Aydeniz, "Topluma yararlı projeler geliştiriyor olmaları, bilimde başarılı olduğu kadar ahlaklı da bir neslin geliştiğini gösteriyor. Daha önce de öğrencilerimiz engellilere ve alzheimer hastalarına yönelik projeler geliştirdi. Onlarla gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Gürcan da, servis yönetmeliğine araçlarda basınca duyarlı koltukların kullanılması maddesinin eklendiğini hatırlatarak, "O daha maliyetli bir yöntem. Bu şekilde konunun çözülmesiyle ilgili projeyi Milli Eğitim Bakanlığı'na göndereceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN