Tarihe naylon ayıbı

Antalya Cumhuriyet Meydanı, panoramik bir Kaleiçi manzarası imkanı sunarken, yıkık çatılar ve naylon brandalar imaja zarar veriyor. Çözüm için koruma planının uygulanması isteniyor

Tarihe naylon ayıbı
Antalya Cumhuriyet Meydanı, 15 milyon liralık yatırımla yenilenerek, 4 bin 700 metrekareden 6 bin 700 metrekareye çıkartılmasına rağmen manzarası yürek burkuyor. Meydandan Kaleiçi'ni izleyen tatilciler, gördükleri derme çatma manzara karşısında hayal kırıklığı yaşıyor.

İMAJA ZARAR VERİYOR
Beton korkulukların kırılmaz cam ile değiştirilmesi terastan panoramik manzara imkanı sunarken, Kaleiçi dokusunun karakteristik detayı olan kiremit örtüsünü bozan unsurlar dikkat çekiyor. Yıkık çatılar, kırık kiremitler, çatılara serilmiş olan naylon brandalar, günısı, klima üniteleri ve uydu anteni kalabalığı benzersiz Kaleiçi manzarasını baltalıyor. Instagram başta olmak üzere sosyal medyada paylaşılan derme çatma Kaleiçi manzarası fotoğrafları Antalya imajına darbe vuruyor.

ESNAF EK SÜRE İSTEMİŞTİ
Mezbelelik görüntünün düzetilmesindeki tek umut ise Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Koruma Amaçlı İmar Planı'nın yürürlüğe girmesi. Plan, Kaleiçi'nde çatılara günısı ve çanak anten konulmasını yasaklıyor. Mevcut günısı ve çanak antenlerin ise kısa sürede sökülmesi bekleniyor. Planın yürürlüğe girmesinden sonra bölge esnafı maddi yetersizlik nedeniyle kararı uygulamakta zorlanacaklarını belirterek ek süre istemiş ancak bir ilerleme kaydedilememişti.

YILLAR ÖNCE ÖDÜL ALMIŞTI
Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, Kaleiçi Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarının 1970'li yıllarda başladığını hatırlatarak, bunun Türkiye'deki ilk koruma amaçlı imar planlarından biri olduğunu söyledi. Kaleiçi'nin 1984 yılında Uluslararası Turizm Yazarları Birliği (FİJET) tarafından 'Altın Elma Ödülü' aldığını hatırlatan Manavoğlu, ilerleme yerine Kaleiçi'nde geriye gidiş yaşandığını ileri sürdü.

YASAKLAR UYGULANMALI
Manavoğlu, 2007 yılında Menderes Türel'in ilk başkanlık döneminde Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği altyapı ve fiziki çevre düzenlemeleri ile Kaleiçi'nin iyileştirilmesi yönünde yeniden adım atıldığını vurguladı. Hazırlanan Kaleiçi Koruma İmar Planı revizyonunda günısı ve uydu anteni yasağı gibi Kaleiçi'nin estetik yönden güzelleştirilmesine yönelik kararlar olduğunu belirten Ebru Manavoğlu, "Bunların kararlılıkla uygulanması, denetlenmesi Kaleiçi'nin sürdürülebilir kullanımının sağlanması açısından çok önemli" dedi.
BİZE ULAŞIN