Pıngıdık şenliği

Antalya’nın Finike ilçesinde her yıl düzenlenen ‘Pıngıdık’ şenliği renkli görüntülere sahne oluyor. Bin yıllık geleneğin özünde paylaşımcılık duygusu yer alıyor

Pıngıdık şenliği
Antalya'nın Finike ilçesi Gökbük Mahallesi'nde, baharı karşılama, dirlik, birlik, bereket ve bölüşmeyi simgelediği düşünülen ve nesilerdir yaşatılan 'pıngıdık' geleneği için etkinlik düzenlendi. Etkinlikler, her sene 21 Mart'ta yapılırken, son yıllarda mahalle nüfusunun çoğunun dışarıda yaşaması dolayısıyla sömestir tatilinde gerçekleştiriliyor. Yetişkinler ile ergenlik çağında olanlar arasında doğrudan rekabeti de sembolize eden ritüelde mahalleliler, baharı karşılama, dirlik, birlik, bereket ve bölüşmeyi simgeleyen oyun için bir araya geliyor.

EV EV DOLAŞIYORLAR
'Pıngıdık' yapılan gence siyah keçi postu giydiriliyor, yüzü siyaha boyanıyor. 'Pıngıdık' olan gencin önünde bereketi simgeleyen çan takılı sopa bulunurken, sırtına ise uçlarında zil olan sopa bağlanıyor. Hazırlıkların ardından havanın kararmasıyla birlikte 'dirlik ateşi' yakılıyor. Genç kızlar da kırmızı eşarp takıp, kendi ekmek ocaklarını yakarak, sofranın başına geçiyor. 'Pıngıdık' ise elindeki tenekeleri çalarak, arkasından gelen gençlerle birlikte ev ev dolaşıyor. Herkesten imkanları ölçüsünde un, tuz, susam ve odun alan gençler, daha sonra teneke ve def çalarak, ateşin yakıldığı alana geliyor.

ERKEKLER NÖBET TUTUYOR
Genç kızların pişirdiği ekmekler, yetişkinler tarafından çalınmasın diye genç erkekler nöbet tutuyor. Yetişkinler, ekmek çalmaya kalkışınca gençler harekete geçiyor ve ekmek çalanı alandan çıkmadan yakalamaya çalışıyor. Bölüşmeyi simgeleyen gelenekte, ekmekler, köy halkına ve dışarıdan gelen konuklara ikram ediliyor.

TARİHSEL KÜLTÜR
Gökbük Mahallesi'nde oturan Ahmet Kahyaoğlu, 'pıngıdık' geleneği etkinlikleriyle ilgili "Bu etkinlik, bin yıllardır dededen toruna kalarak, bugüne gelmiş. 'Pıngıdık'ın asıl amacı paylaşımcılıktır" dedi,
BİZE ULAŞIN