Tarih katledildi

Antalya’nın kalbindeki tarihi Vasili Kanyonu CHP’li Muratpaşa Belediyesi tarafından hafriyat ile dolduruldu. Çevreciler Konyaaltı’nda yaşanan olayı, ‘jeolojik bir cinayet’ olarak nitelendirdi

Tarih katledildi
Antalya'nın Konyaaltı Caddesi'nde yer alan Fikret Otyam Parkı'nın yanındaki tarihi Vasili Kanyonu CHP'li Muratpaşa Belediyesi tarafından hafriyatla dolduruldu. Binlerce yılda oluşan doğal travertenlerin ender olarak gözlenebildiği Vasili Kanyonu'ndaki dolgu çalışmasına çevreciler 'jeolojik cinayet' yorumunu yaptı. Üzerinde tarihi Roma Köprüsü bulunan kanyondaki çalışmaya çevrecilerin yanı sıra bölgede yaşayanlarda tepki gösterdi.

YAZIKLAR OLSUN
Tepkisini en sert dile getiren isimlerin başında Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi geldi. Sosyal paylaşım sayfası aracılığıyla açıklama yapan Prof. Neyişçi, "Antalya'nın jeolojik tanıkları, temizlenip kente ve bitişiğindeki parka kazandırılacağına bir bir yok ediliyor. Bu ne değer bilmezliktir. Bir kent sadece bina yol demek değildir... Yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

BAKIMSIZ BIRAKILDI
Vasili Kanyonu, daha önce de kendi haline bırakılmışlığı nedeniyle sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiri konusu olmuştu. Antalya Kent Konseyi, daha önce hazırladığı raporda, "Kadınyarı ve Vasili Kanyonu temizlenerek görünür ve bilinir kılınmalıdır. Muhteşem subatar görünür kılınmalıdır" demişti.

?KADINYARI ÖRNEĞİ VERİLDİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kadınyarı'nda kapsamlı bir düzenlemeye gitmiş ve Kadınyarı'ndaki düzenlemenin ardından, Vasili Kanyonu'nun mezbelelik hali daha da dikkat çekici hale gelmişti. Adeta çöpten geçilmeyen kanyonda kapsamlı bir temizlik ve düzenleme yerine Muratpaşa Belediyesi'nin bulduğu çözüm ise kanyonu hafriyatla doldurmak oldu. Doldurulan kanyonda bulunan servi ağaçları da büyük oranda toprak altında kaldı. Tarihin yok edildiği olay karşısında Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün nasıl bir işlem yapacağı ise merak konusu oldu.
BİZE ULAŞIN