Her şey eğitim için

Antalyalı diş hekimi Sibel Sönmez, ölümden döndüğü kaza sonrasında kendini eğitime adadı. Sönmez, ‘İşte benim çocuklarım’ dediği öğrenciler ile yaptırdığı okulda buluştu

Her şey eğitim için
Türk sinemasının Sultan'ı Türkan Şoray'ın okul yaptırdığı haberini görünce kendisine hedef koyan diş hekimi Sibel Sönmez, okul yaptırmaya devam ediyor. 2007'de büyük bir trafik kazası geçirdiğini ve ölümün kıyısından döndüğünü söyleyen Sönmez, o tarihten sonra hayırsever kimliğini bir adım öne çıkarttığını belirtti. İlk olarak 2008'de Manisa'nın Gördes ilçesinde bir anaokulu yaptıran Sönmez, ikinci okulunu memleketi Antalya'da yaptırdı.

ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Hayat koşuşturması içinde evlenme ve çocuk sahibi olma fırsatı bulamadığını anlatan diş hekimi Sönmez, 'İşte benim çocuklarım' dediği minik öğrencilerle kapılarını bu yıl açan okulda buluştu. Anne ve babasının adını taşıyan 4 derslikli Arif- Neşe Sönmez Anaokulu'nda gerçekleşen buluşmada duygu dolu anlar yaşandı. Sibel Sönmez, "Artık benim yüzlerce çocuğum var. Hepsi için yüreğim ayrı titriyor. Okulla ve öğrencilerle ilişkime devam edeceğim. Onlara destek olmaya devam edeceğim" diyerek duygularını anlattı. Anne ve babasına verebileceği en güzel hediyenin isimlerinin okulda yaşaması olduğunu ifade den hayırsever Sönmez, "Babam vefat edince ertelediğim okul yaptırma hayalini, 'belki ömrüm yetmez' korkusuyla hayata geçirmeye başladım. Önce babam adına bir anaokulu yaptırdım. Ardından annemi kaybettik. O an Antalya'daki okulu yaptırmaya karar verdim" dedi. Sönmez, ablası Zuhal Sönmez'in de kendisine destek verdiğini belirtti.

KİTAPTA YER ALACAK
Hayırsever Sibel Sönmez'in hikayesi, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yenilikçilik ödülü alan projesi Hayırda Yarışanlar serisinin 6'ncı cildinde de yer alacak. En büyük dileğinin, bu okulda iyi insanların yetişmesi olduğunu belirten Sönmez, "Benim hayat görüşüme göre bu toplumdan alıyorsak yine bu topluma geri vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

BU İŞ BÜTÇE DEĞİL YÜREK İŞİ
Meslek hayatı boyunca da 'vatan için hizmet' ilkesini benimseyerek parası olmayanlara ücretsiz hizmet vermeye çalıştığını vurgulayan Sönmez'in hayırseverliği okul yaptırmakla da sınırlı değil. Antalya'da görme engelliler için hazırlanan sesli sağlık kitaplarını okuyan Sönmez, yetiştirme yurdundaki çocuklara da desteğini esirgemiyor. Maddi durumu uygun olduğu zaman çocuk yuvalarındaki üç oyun odasının donatımı gibi yardımlarda bulunan Sönmez, parası olmadığı dönemlerde ise örgü örüp göndererek şefkat elini çocuklardan esirgemedi. Sönmez, "Yardım etmek bütçe değil gönül işi" diye konutu.
BİZE ULAŞIN