Hem trafik hem cep rahatladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 2 katlı kavşak ve hemzemin düzenlemelerinin Türkiye ekonomisine katkısı büyük oldu. Trafiği de rahatlatan çalışmalar ile yıllık 80 milyon liralık tasarruf sağlandı

Hem trafik hem cep rahatladı
ANTALYA'DA Büyükşehir Belediyesi'nin katlı kavşak ve hemzemin düzenlemelerinin yıllda yaklaşık 80 milyon lira tasarruf sağladığı açıklandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ulaşım mühendisleri tarafından hesaplanan rakamları paylaştı. Türel, Mevlana Kavşağı'nın yıllık kazancının 24.9 milyon lira, Aspendos Kavşağı'nın ise 22.3 milyon lira olduğunu açıkladı. Toplam maliyeti 20 milyon liranın altında olan sadece bu iki kavşağın ekonomiye getirisi 50 milyon liraya yaklaştı. Hesaplama, uzmanlar tarafından gecikme süreleri, yakıt tüketimi ve durma sayılarına göre yapıldı. Menderes Türel, "Mevlana Kavşağı'nda vatandaşımız zamandan yüzde 83 tasarruf sağladı. Vatandaşın sadece bu kavşaktan yakıt tüketimi kazancı 7.3 milyon lira oldu" açıklamasında bulundu.

ASPENDOS KAVŞAĞI
Başkan Türel, Aspendos Kavşağı'nda ise yakıt tüketiminde yüzde 36 tasarruf sağlandığının altını çizerek, "Sadece yakıt tüketiminden kazanç 6.2 milyon lira oldu. Yani iki kavşağın sağladığı sadece yakıt tasarrufu bile 13.5 milyon liraya ulaştı" dedi.

ÇEVRECİLİK BÖYLE OLUR
Emisyonda yaşanan yüzde 50'ye varan düşüşün de çevre kirliliğinin önlenmesine katkı yaptığını sözlerine ekleyen Türel, "Muhalefetin derdi yaptırmamaktı. Eğer istense bu kavşaklar seçimlerden önce bitmişti. Biz geldik önünü açtık. Gerekli izinleri verdik. Yıllık kazançlar haklılığımızı ortaya koyuyor" diye konuştu.

KATSIZ TASARRUF
TASARRUF sadece katlı kavşak projeleriyle de sınırlı değil. 90 kavşak noktasında drone kullanılarak yapılan havadan araç sayımı gibi trafik mühendisliği etütleri yapılarak hazırlanan kavşak projeleri ve dolaşım planları da meyvesini verdi. Bunun en güzel göstergelerinden biri Burhanettin Onat ve Narenciye Caddesi kesişiminde yer alan Narenciye Kavşağı'nda yaşandı. Uzun kuyruklar oluşan kavşakta 'uygun bir hemzemin kavşak geometrisi' ve 'uygun sinyal planları' üretildi. Çalışmalarla kavşaktaki araç başına gecikme yüzde 75 azaldı. Buradaki tasarruf da yıllık 18 milyon liraya ulaştı. Sampi Kavşağı'nda yapılan düzenlemeden elde edilen tasarruf 4 milyon lirayı bulurken, Güllük ve Fahrettin Altay kavşaklarındaki düzenleme ile tasarruf miktarı toplam 30 milyon lirayı aştı.
BİZE ULAŞIN