Ölüme meydan okuyorlar

İş kazalarında Türkiye dördüncüsü olan Antalya’da, geçen yıl 23 inşaat işçisi yaşamını yitirdi. Kanuna ve ölüme meydan okuyan işçiler baret ve kemer takmamakta ısrar ediyor

Ölüme meydan okuyorlar
İş kazalarına bağlı ölümlerde ülke genelinde dördüncü sırada yer alan Antalya'da, İş Güvenliği Kanunu hiçe sayılıyor. Zorunlu olan baret ve emniyet kemerinin kullanılmaması inşaatlarda ölüme davetiye çıkarıyor. Geçen yıl 79 ölümlü iş kazasının yaşandığı Antalya'da 23 inşaat işçisinin baret ve emniyet kemeri takmaması sonucu yaşamını yitirdiğinin belirlenmesi 'Kanun var takan yok' dedirtti.

BARET HARÇ KABI OLDU
İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Antalya Temsilcisi Ayşegül Vural, iş sağlığı ve güvenliğine yeterince önem verilmemesi nedeniyle kazaların yaşandığını söyledi. Vural, özellikle inşaatlarda gerçekleşen kazaların işveren ve işçi ihmallerinden dolayı yaşandığını belirtti. İşçilerin güvenlik için gereken eşyaları kullanmadıklarını belirten Vural, "Bareti harç karma kabı olarak kullanıyorlar" dedi. İşe başlanmadan önce çalışanlara iş güvenliği ve iş başı eğitimlerinin verilmesi gerektiğini söyleyen Vural, "İşverenler iş güvenliğini külfet olarak görüyor ve maliyetten kaçıyor. İşçiler ise güvenlik önlemi malzemelerini yük olarak görüp kullanmak istemiyor. Temelde eğitim verilerek iş güvenliği anlayışı yerleşmeli" dedi.

İŞÇİLER DE SORUMLU
Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Balcı ise, toplum olarak kaderci olunduğunu söyledi. Günde ortalama 6 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Balcı, denetleyen ve denetlenenler arasındaki para ilişkisinin kaldırılması gerektiğini savundu. İşverenlerin para vererek denetleyecek kişileri tuttuklarını vurgulayan Başkan Balcı, "Çözüm elektronik ortamda takip sistemidir. İşveren kadar güvenlikten işçi de sorumlu. Ama biz kaderciliğimizi yenemiyoruz" ifadelerini kullandı.

FURKAN YAZICI
BİZE ULAŞIN