Çirkinlik abideleri

Antalya’da Divan Talya ve Ofo otelleri, hayalet bir bina gibi ortada kaldı. Vatandaş, “Ya yıkılsın, ya açılsın” görüşünde

Çirkinlik abideleri
Antalya'da şehir otelciliğinin iki efsanesi, çürük birer diş gibi şehrin merkezinde çekilmeyi bekliyor. Bir dönem 5 yıldızlı hayatlara tanıklık eden Ofo Otel ile Talya Otel bakımsızlık nedeniyle çürümeye başladı. Hayalet iki bina kent estetiğini bozarken imaja da zarar veriyor. Antalyalılar, iki otelin ya yeniden hizmete açılmasını ya da yıkılmasını istiyor.

YENİDEN AÇILMA HAYALİ
1990'lı yılların başında yapılan ve 80 metre yüksekliği ile Antalya'nın en uzun yapılarından biri olan 20 katlı Ofo Otel, 1998 yılında bankalara ödenmemiş borçlar nedeniyle yaşadığı hacizlerle zirve imajını kaybetti. Hacizlerin ardından 23.3 milyon liralık değer biçilen 5 yıldız otelle ilgili yasal süreç tamamlanamayınca işler sürüncemede kaldı. Bu süreçte birkaç kez açılıp kapanan otelin son olarak 2012 yılında isim değiştirerek yeniden açılacağı duyuruldu ancak bu girişimde havada kaldı. Otelin sahibi konumundaki Ofo İnşaat ve Turizm AŞ'nin bankalarla anlaşmak üzere olduğu ve tesisi tekrar turizme açmak istediği bildirildi. Otelin turizm işletme belgesinin ise 2007 yılında iptal edildiği iddia edildi.

İLK 5 YILDIZLI OTELDİ
Antalya tarihi için önemli bir yeri olan 1987 yılında yapılan Divan Talya Otel. Kentin ilk 5 yıldızlı oteli olan Divan Talya Otel için de yargı süreci bekleniyor. Otel, yıkılıp yeniden yapılmak istenince tartışmanın fitili ateşlenmiş ve yıkım kararı olan son 2 katın durumu tartışma konusu olmuştu.

PLANLAR İPTAL EDİLDİ
Otel ve yerel yönetimin anlaşması üzerine ise otelin yıkılıp 5 katlı olarak yeniden yapımına imkan tanıyan imar planı 2 Eylül 2017'de Muratpaşa Belediyesi meclis toplantılarında kabul edildi. Ancak Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi imar planlarını iptal kararı verildi. İptal kararı son olarak Büyükşehir Belediyesi'nin Şubat ayı meclis toplantısına iletildi. Mahkeme kararı nedeniyle otelle ilgili imar planı çalışmaları sil baştan başlayacak.

VEHBİ KOÇ'UN ÖLDÜĞÜ OTEL
Divan Talya Otel, Vehbi Koç'un 25 Şubat 1996'da 95 yaşında iken hayatını kaybettiği otel olması nedeniyle Koç Grubu için de özel bir anlam taşıyor. Otelin yeniden inşasında yaşanan imar sorunu sonucu şirket oteli 2013'te geçici olarak işletmeye kapatmıştı. Otelde, Vehbi Koç'un hayatını kaybettiği 609 numaralı oda ise 1996 yılından beri kapalı tutuluyordu.
BİZE ULAŞIN