Doğu Akdeniz’in merkezi

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Serbest Bölgeyi Doğu Akdeniz’deki en önemli yatırım merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini açıkladı

Doğu Akdeniz’in merkezi
Cumartesi 23.05.2020
ABONE OL
Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş (ASBAŞ) aylık olağan toplantısı video konferans yöntemiyle Vali Münir Karaloğlu başkanlığında gerçekleşti. Antalya Serbest Bölge'nin özellikle yat bakım ve üretimi alanında daha profesyonel bir merkeze dönüştürülmesi için yapılması gerekenler toplantının ana gündem konusu oldu. Antalya Serbest Bölge'nin Doğu Akdeniz çanağında en önemli yat üretim ve bakım merkezine dönüştüğünü belirten Vali Karaloğlu, merkezin marka değerini artırmak adına yatırımcılarla istişare edilmesinin önemine değindi.

İSTİHDAM ARTACAK
Korona virüs sürecinde de üretime ara vermeden devam eden Serbest Bölge'de üretim ve tedarik zincirinin kırılmaması için özel bir çaba gösterdiklerini belirten Vali Karaloğlu, "Antalya Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden bir tanesi. Serbest Bölge de hem üretim hem de taşımacılık alanında Antalya'nın en önemli merkezlerinden. Yat sektöründen, tarım sektörüne, medikalden metal ve inşaata elektrik elektronikten, tekstile kadar birçok alanda firmalarımız üretim yapıyor. Özellikle medikal üretim yapan firmalarımız salgın sürecinde şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli katkılar sunmaya devam etti. Bu süreci en kısa sürede atlatacağız ve bölgeyi büyütmek, yatırımları, ihracatı, üretimi ve istihdamı artırmak için daha çok çalışmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

ÇİMENTO YÜZDE 40 ARTTI
Antalya Serbest Bölge'nin Nisan ayında rekor kırdığını ve 141 bin ton yükleme yaparak önemli başarı elrde ettiğini belirten Karaloğlu, "Çimento'da Güney Amerika büyük bir pazar konumunda. Son 1 ayda çimento ihracatında yüzde 40 artış var. Güney Amerika'daki ithalatçı firmalar çimento ihtiyacını Türkiye'den sağlıyor. Antalya Serbest bölgeyi Doğu Akdeniz'deki en önemli yatırım merkezi yapmayı hedefledik" dedi.