Ankara'da sıkı tedbir

Reyhanlı'da düzenlenen saldırı öncesi Ankara'nın da hedefte olduğu istihbarat kaynakları tarafından deşifre edilince polis, alarma geçti ve olası faciayı engelledi

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Hatay'ın Reyhalı İlçesi'nde 11 Mayıs'ta meydana gelen patlama sonrası 51 kişi hayatını kaybederken, 100 aşkın vatandaş ise yaralandı. Saldırı öncesi yapılan ihbarları değerlendiren istihbarat birimleri Ankara'nın da hedefte olduğunu belirledi. Bu bilgi üzerine 9 Mayıs'tan itibaren Başkent polisi tüm birimleriyle alarma geçerek güvenlik seviyesini üst düzeye çıkardı. Polis saldırının hedefindeki Kocatepe, Hacı Bayram Veli Camileri ile Konya - Gölbaşı Yolu, Samsun Yolu ve İstanbul Yolu'nda kontrollerini aralıksız sürdürüyor.

TEYAKKUZA GEÇİLDİ

Reyhanlı'da iki araçla eş zamanlı düzenlenen saldırının ardından Türkiye genelinde güvenlik birimleri teyakkuza geçirildi. Olaydan iki gün önce istihbarat kaynaklarından gelen bilgi üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri düğmeye basmış ve Suriye kaynaklı teröristlerin hedefindeki Kocatepe ve Hacı Bayram Veli Camii'ne yönelik saldırı öncesi teröristlerin yaptığı keşif deşifre edilmişti. İstihbarat, Terör, Güvenlik, Asayiş ve Trafik şubelerine bağlı ekipler koordineli şekilde olası saldırıların hedefindeki camii ve Alışveriş Merkezleri'nde (AVM) uygulama başlattı.

İHBARLAR TEK TEK DEĞERLENDİRİLİYOR
Yapılan ihbarları da bir bir değerlendiren ekipler, cami ve AVM'lerin otoparklarında da zaman zaman dedektör köpeklerle bomba arama tarama faaliyetini sürdürüyor. Ayrıca kentin giriş ve çıkışındaki oto yollarda kontrol noktaları oluşturularak yabancı plakalı araçlar durduruluyor. Araçlarda aramalar yapılarak içindeki sürücü ve yolcuların da kimlikleri Genel Bilgi Taraması'nan (GBT) geçiriliyor. İki haftadır 7 / 24 mesai yapan ekipler güvenlik tedbirlerini elden bırakmıyor.