Hasan ÖTKÜN: En büyük AYBESK

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Ampute futbol; Extremitelerden (Kol,bacak) birinin kesik veya kullanılmaz durumda olan insanların Kanadyen (Koltuk değneği) ile oynadıkları bir engelli spordur.
Her takım, 1 kaleci 6 oyuncudan oluşur. Karşılaşmalar 25'er dakikalık 2 devreden ve 10 dakikalık devre arasından oluşur.
Çıkan oyuncu yeniden oyuna gire- bilir ve sınırsız oyuncu değişikliği yapılır.
Ampute futbolda ofsayt kuralı yoktur.
Son yıllarda ülkemizde ampute futbol çığ gibi büyümektedir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor Projesi" kapsamında desteklediği ve Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Ampute Futbol Ligi'nde 10 takım mücadele ediyor.
Geçtiğimiz hafta sonu oynan maçlarla biten 2012-2013 sezonunu Yenimahalle Belediyesi Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü (AYBESK) yenilgisiz şampiyon olarak tamamladı. AYBESK'in azmin ve inancın zaferi olan Ampute Futbol'daki bu başarısı Türkiye'de sınırlı kalmadı. Yenimahalle Belediyesi'nin şampiyon ampute oyuncuları, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Şampiyonlar Ligi'nde güçlü rakiplerini geride bırakarak finale yükseldi.
Finalde Dynamo Altay takımı ile karşılaşan AYBESK, rakibini 3-0 yenerek, Şampiyonlar Lig'i Şampiyonu olmayı başardı. Ampute Futbol'da; Avrupa'nın en büyük kupası Ankara'da.Böylesine tarihi bir başarıyı başkente taşıdığınız için var olan elinize, ayağınıza sağlık.
Hepinize helal olsun…