Yerli otomobil büyük ilgi gördü

Gazi Üniversitesi Bilim Şenliği'nde proje yarışması düzenledi. 36 projenin katıldığı şenliğin ödül töreninde sergilenen yerli otomobil tasarımı Sapmaz/3Gen ilgi çekti

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Bu yıl ilk kez organize edilen Gazi Üniversitesi Bilim Şenliği ve Proje Pazarı, önceki gün düzenlenen ödül töreniyle son buldu. Üniversitenin öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından üretilen 36 projenin yarıştığı törende, uluslararası otomotiv markalarının kullandığı makine diline çevrilebilen evrensel kodlar kullanılarak hazırlanan yerli araç dış tasarımı Sapmaz/3Gen sergilendi.

PARMAK İZİNDEN CİNSİYET

Bilim Şenliği kapsamında düzenlenen Gazi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Gazi TTO) tanıtım toplantısı ve Proje Pazarı Ödül Töreni, renkli görüntülere sahne oldu. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'in de katıldığı ödül töreninde 10 bin TL ödülle birinciliği hak eden proje parmak izinden cinsiyet tanıyabilen zeki sistem oldu. Projenin yaratıcısı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu ödülünü Rektör Büyükberber'in elinden aldı.

Tasarımı beğenildi
Şenlikte görücüye çıkan en dikkat çekici projelerden biri de yerli otomobil tasarımı olan Sapmaz/3Gen oldu. Uluslararası otomotiv markalarının kullandığı makine diline çevrilebilen evrensel kodlar kullanılarak hazırlanan yerli araç dış tasarımı Sapmaz/3Gen, şenliğe katılanlar tarafından da büyük ilgi gördü. Otomotiv mühendisliğinde bir ilk olma özelliğini taşıyan tasarımla ilgili çalışmaların devam ettiği öğrenildi.