Kültürel Miras Müzesi hizmette

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Altındağ'da restore edilen eski bir Ankara konağı, Gazi Üniversitesi, Ankara Kalkınma Ajansı ve Altındağ Belediyesi'nin işbirliğiyle Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'ne dönüştürüldü. Açılış töreninde müzeyi Dede Korkut'u temsilen meddah bir öğrenci tanıttı. Ebru sanatı ve ıhlamur baskı yapımı, masal anlatan 'masal ana', gelin odasında bebeğine ninni söyleyen gelin, muhabbet meclisinde hikaye anlatan 'hikayeci', 'mangala' ve 'beş taş' oynayan çocuklar, kaybolmaya yüz tutan somut olmayan kültürün, müzede sergilenen örnekleri arasında yer alıyor. "
YIKILIŞI FARK EDİLMİYOR"

Müzenin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, kendi öz kültürünü bilmeyen bir nesil yetiştiğini ancak artık bu olumsuzluğun aşılmaya başladığını belirtti. Müzenin kurucusu ve Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öcal Oğuz da kültürel bir miras yandığında ya da yıkıldığında herkesin çok üzüldüğünü belirterek, "Ama bir binası olmadığı için somut olmayan kültürel mirasın yanışı, yıkılışı fark edilmiyor" dedi.

'Hayallerimiz büyük'
Oğuz, küçük bir müzeyle başladıklarını ama hayallerinin büyük olduğunu kaydederek, Türkiye'yi açık hava müzesi konseptiyle korumak istediğini ifade etti. Açılışa, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de katıldı.