Devlet sırrı diye dolandırıyorlar

Kontör şebekeleri, casus programla telefonunu ele geçirdikleri vatandaşları "155 Polis İmdat" diye kandırıp dolandırmaya başladı

Cuma 31.05.2013
Son Güncelleme: Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Merkezleri Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi olan kontör şebekeleri dolandırıcılıkta sınır tanımıyor. Emniyetin girişimleri sonucu GSM operatörlerinin kontör alımlarına kısıtlama getirmesi üzerine şebekeler farklı bir teknikle dolandırıcılık yapmaya başladı. Dolandırıcıların cepten aradıkları vatandaşı, "Emniyetten arıyoruz. Hesaplarınız terör örgütü tarafından ele geçirildi. Bankada ve evde bulunan paralarınızı bize teslim edin. Operasyondan sonra iade ederiz. Ancak bu bir devlet sırrıdır sakın kimseyle paylaşmayın" diye kandırdıkları saptandı.

PARAYA DADANDILAR

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne gelen ihbarlar üzerine harekete geçen polis, sabıkalı kontör dolandırıcılarının kullandığı yeni yöntemi deşifre etti. Ankara'da hafta da 5 ile 10 arasında değişen sayıda vatandaşı tuzağa düşüren dolandırıcıların kontör satışına gelen kısıtlama üzerine direk para istemeye başladığı belirlendi. Vatandaşı arayan sabıkalı dolandırıcıların kendilerini savcı ve polis diye tanıtarak hesaplarının terör örgütleri tarafından ele geçirildiği şeklinde telkinde bulundukları ortaya çıktı.

'Polis' diyorlar
Aralarında bilişim uzmanlarının da bulunduğu bu şebekelerin casus programlar kullanarak vatandaşın telefonunu ele geçirip yönlendirdikleri de saptandı. Aradıkları numaranın (+155) şeklinde göründüğü, kendilerine inanmayıp "155 Polis İmdat" hattını arayan vatandaşların numaralarını da direk kendi hatlarına yönlendirerek, operasyona inandırdıkları ortaya çıktı. Bu yöntemle onlarca vatandaşı tuzağa düşüren sabıkalı dolandırıcıların 100 binlerce TL vurgun yaptıkları belirlendi.