Has Sanat resim sergisi açıldı

Kazakistan'daki sanat kurumlarından Has Sanat'ın daha önce Fransa ve Rusya'da açtığı Has Sanat sergisi, Başkent'te sanatseverlerle buluştu

Kazakistan "Has Sanat" galerisinin sahibi Zhanna Yensebayeva tarafından Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde açılan resim sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Daha önce Rusya ve Fransa gibi ülkelerde görücüye çıkan serginin açılış kokteyline, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov ve çok sayıda davetli katıldı.

"KAZAKİSTAN'I TANITIYORUZ"

Büyükelçi Tüymebayev, yaptığı konuşmada, "Has Sanat" sergisinde 70'ten fazla resim bulunduğunu belirterek, "Türk kardeşlerimizin de Kazak sanatını tanımasını istiyoruz" dedi. "Has Sanat" sanat galerisi sahibi Yensebayeva da "Buradaki amacımız sanat üzerinden Kazakistan'ı tanıtmak ve sanatımızı göstermek. Sanatın dili ortaktır ve bunu herkes görebilir. Bu eserlere bakarak ülkemizin zengin kültürünü, tarihini görebilirsiniz" dedi. Projenin 9 yıldır devam ettiğini kaydeden Yensebayeva, dünyada 20., Türkiye'de ise ikincisini düzenledikleri sergide karşılaştıkları ilgiden çok memnun olduklarını belirtti. 14 Nisan'a kadar devam edecek sergide 73 resim bulunuyor. 130'dan fazla etnik grubun bulunduğu Kazakistan'ı, bu etnik grupların tamamı ile temsil edildiği söylenen resim sergisi, aynı zamanda Kazakistan'ın kültürünü yansıtan bir mozaik olarak görülüyor.
BİZE ULAŞIN