İnşaat sektörüne bahar geliyor

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından döviz ve borsada görülen istikrar inşaat sektörünü memnun etti

Seçim öncesi yaşanan ekonomik dalgalanmadan en çok etkilenen sektörlerden inşaat sektörünün Ankaralı temsilcileri, şimdiden olumlu dönüşler alındığını kaydetti. Tamamlandığında Ankara'nın en yüksek kule konut ve AVM projesi olacak Leed gold sertifikası adayı One Tower'ı hayata geçiren İTO Yatırım'ın ortaklarından Özkan Özçelik, piyasalardaki belirsizliğin yaklaşık 6 aydan beri inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. Ankara'da son bir kaç aydır tüm sektör temsilcilerinin yerel seçimlere kilitlendiğini ifade eden Özçelik, "Artık bu süreç de geride kaldı. Siyasi tabloya bakıldığında çok fazla değişiklik görmüyoruz. Bunun etkisi çok kısa süre içinde dövizde gerileme borsada artış ile kendini gösterdi. Seçimler henüz sona ermiş olmasına karşın, sektörde beklediğimizin üstünde hareket gözleniyor. İnşaat sektörünün son 5-6 ayın kaybını nisan, haziran döneminde telafi etmesini umuyoruz" diye konuştu.
Kıpırdanmalar başladı

Kıpırdanmalar başladı
Paladyum Beytepe'yi inşa ederek Ankara'ya ilk çevreci konut kulesini kazandıran Uzaltaş AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala da istikrardan memnun olduğunu kaydetti. Pala, "İstikrar, ekonomiyi etkiler. Böylece ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü de bu pozitif gidişattan nasibini alır. 2013 yılının son ayından itibaren ekonomide görülen olumsuzluk, inşaat sektörünü de hem satış hem de maliyet anlamında sarsmıştı. Ancak istikrarla birlikte bu kötü durum da iyiye gitmeye başlayacak. Hatta henüz çok erken olmasına rağmen olumlu anlamda kıpırdanmalar başladı" diye konuştu.

Cazibe devam eder
Lüks ve konforun yeni adresi olacak Elit Royal Residence projesini hayata geçiren Elit Yapı'nın Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, seçimlerin sonuçlanmasının ardından görülen olumlu etkiden oldukça memnun olduklarını ifade etti. Kurların şimdiden normal seyrine dönmeye başladığını bildiren Yıldızhan, "Seçimlerin etkisiyle borsa ve dövizlerde de olumlu gidişat başladı. Kurlar böyle devam ederse inşaat yatırım anlamındaki cazibesini devam ettirir" diye konuştu.

Bahar çiçekleri açar
Besa Kule İş Merkezi'ni inşa eden Besa Grup'un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci ise seçim öncesi piyasalarda görülen dalgalanmanın nihayet durulmaya başladığına dikkati çekti. Bezci, şunları söyledi: "İnşaat sektörünün en canlı olduğu döneme denk gelen seçim süreci ister istemez bir olumsuzluk yarattı. Merakla beklenen sonuçların açıklanmasının ardından ekonomi de normale dönmeye başladı. Piyasaların düzelmesi ile istikrar devam eder. Bu istikrar da inşaat sektörünü yeniden bir yatırım aracı haline getirir. Bahar ayları zaten inşaat sektörü açısından en canlı aylardır. Piyasa böyle giderse, inşaat sektöründe de bahar çiçekleri açar."

Avantajlar değerlendirilmeli
Uptown İncek'i inşa eden LEMA Grup ortaklarından Emre Katırcı da projelerinin farklı konut tipleri içermesi nedeniyle sektördeki olumsuz yansımalardan en az etkilenen firmalardan biri olduklarını belirtti. Katırcı, seçimlerin ülkenin demokratik gelişimi ve kalkınması için önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, "Bu seçimde de Türkiye ciddi yol kat etti. Bundan sonraki süreçte projelerimiz daha hızlı yol alacak. Konut almak isteyenler güncel fiyat avantajlarını çok iyi değerlendirmeli" dedi.
BİZE ULAŞIN