Suriyeli mültecilerin Başkent'teki yuvası

Suriye'deki iç savaştan kaçıp Başkent'e yerleşen mülteciler Altındağ Önder Mahallesi'ne yerleşti. Sayıları 4 bini bulan Suriyeliler, mahalleyi Halep'e çevirdi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Ankara'ya gelen Suriyeliler Altındağ'da kendilerine Suriye Mahallesi kurdu. Çoğu Halep'ten gelen ve sayıları 4 bini aşan savaş mağdurları, "Küçük Halep" adını verdikleri Önder Mahallesi'ne yerleşti. Sayıları her geçen gün artan Suriyeliler, yetkililerden kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

SAYILARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Türkiye'de sayıları 1 milyonu aştığı tahmin edilen Suriyeli mültecilerden en çok etkilenen şehirlerin başında Başkent Ankara geliyor. Şehrin hemen her noktasında görülen Suriyeliler, Ankara'da farklı noktalara yerleşseler de büyük bir çoğunluğu Altındağ Önder Mahallesi'nde yaşıyor. Kamplara yerleşmek istemeyip Başkent'e gelen Suriyeliler'in sayısı her geçen gün artıyor.

SİTELER'DE ÇALIŞIYORLAR

Ankara Mobilyacılar Sitesi'ne komşu olan Önder Mahallesi'ne yerleşen Suriyeliler bu bölgeyi kolay iş imkanı bulabildikleri için tercih ediyor. Hayatlarını sürdürebilmek için Siteler'deki mobilya imalathanelerinde çalışan Suriyeliler, bölgede bulunan boş gecekondularda ya da uygun kira ödedikleri evlerde birkaç aile birlikte yaşıyor. Çoğu çocuklardan oluşan Suriyeli mülteciler çok zor şartlarda yaşam savaşı veriyor. Öğrenim çağındaki çocukların hemen hemen hiç biri okula gidemiyor. Savaştan yaralı halde kurtulup Başkent'e kadar gelen mülteciler tedavilerine devam edemiyor. Suriyeliler'le birlikte gelen kızamık, çocuk felci ve Şark Çıbanı gibi unutulan hastalıklar bölgede yaşayan vatandaşları tedirgin ediyor.

'YARDIM EDİN'
Aralarında öğretmeninden mühendisine kadar binlerce kişinin bulunduğu Suriyeliler kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Zor durumda olduklarını ifade eden Suriyeliler, "Zulümden kaçıp geldik. Burada zor durumdayız. Yetkililerden bize yardım etmesini istiyoruz" diye konuştu.

RESTORAN AÇIP BAKKAL İŞLETİYORLAR
Suriye 'nin Halep kentinden kaçıp Başkent'e gelen savaş mağdurları sıkıntılarının yanı sıra memleketlerindeki yaşantılarını da Önder Mahallesi'ne taşıdı. Şimdiden birçok restoranın sahibi olan Suriyeliler kendi bakkal dükkanını açıp Suriye'den getirdikleri ürünleri satmaya başladı. Suriyeliler'e ayak uydurmaya çalışan diğer esnaflar da dükkanlarına Arapça yazılar yazmaya başladı.

MAHALLELİLER SIKINTILI
Bölgede yaşayan Ankaralılar ise giderek artan Suriye nüfusundan rahatsız olduklarını söyledi. Yetkililerin önlem alması gerektiğini dile getiren semt sakinleri, "Burada giderek artan bir Suriyeli nüfusu var. Çoğu buraya kadar yasal olmayan yollarla geliyor" dedi.
BİZE ULAŞIN