Hazal ATEŞ: Dosya paranızı isteyin!

Bankaların aldığı ücret ve komisyonlar el yakmaya devam ediyor… Sayısı 60'ı bulan ücret kalemlerinin aşağı çekilmesi için çalışmalar sürüyor.
Bu konuda tüketici hakem heyetleri, mahkemelerde binlerce açılmış dava bulunuyor. Ankara'da dosya masrafı, ipotek kaldırma ücreti, istihbarat adı altında para alan bankalara yönelik üç önemli karar çıktı. Ankara Sincan 2. Tüketici Mahkemesi, tüketiciden alınan dosya ve yapılandırma ücreti için "iade" kararı verdi ve ekledi; "Bu iyi niyet kurallarına aykırıdır.
Banka bu kalemleri zorunlu masraf olarak gösteremez!"
Mahkeme, tüketiciden dosya masrafı adı altında alınan 750 liranın iadesine yönelik tüketici heyeti kararına destek verdi. Şubat 2014 tarihli kararda, bankanın itirazına karşılık, dosya parası adı altında alınan paranın zorunlu masraftan kabul edilemeyeceği vurgulandı.
Kararda, iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizlik nedeni olan sözleşme koşullarının "haksız şart" sayıldığını anımsatıldı.
Yine Ankara'da kredi kullanan tüketici bin 158 lira yeniden yapılandırma ücretini almak için Tüketici Sorunları Heyeti'ne başvurdu.
Heyet, yapılandırmanın tümüyle banka inisiyatifinde olduğu vurgulanarak, bu nedenle ücret talep edilmesinin yasal olmadığını bildirdi.
Erken ödeme ücretinin yüzde 2'yi geçemeyeceğine dikkat çekildi. Aliye Erdem adlı tüketici, konut kredisini yapılandırırken tahsil edilen 701 liranın iadesi için Çankaya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu.
Heyet, yapılan işlemin yasal olmadığına dikkat çekerek, tutarın tüketiciye iadesini istedi.
Hakem heyeti tüketicinin sigorta dışındaki haksız kesilen masraflara iade alabileceği yönünde karar verdi.
Bu üç karar her birimizi yakından ilgilendiriyor… Cüzdanınızdaki kartlar için alınan ücretleri, bankalara aldığınız her hizmet için verdiğiniz tutarı mutlaka takip edin… Haksız uygulama ile karşılaştığınızda bulunduğunuz bölgedeki kaymakamlığa giderek tüketici heyetlerine başvurun.
Fazladan ödediğiniz paraların iadesini isteyin. Bu mahkeme kararlarını da örnek olarak masaya koyun.
Unutmayın hizmette kaliteyi ve güvenirliliği sağlamak bizlerin elinde.

BİZE ULAŞIN